Husársky kúsok? Bieloruskí partizáni tvrdia, že zničili ruské sledovacie lietadlo
Z mnohých filmov vieme, že v Povstaní bojovali partizáni, proti Nemcom. Gustav Husák, ktorý o tom Povstaní určite niečo vedel, píše v svojej knihe Svedectvo o povstaní, že bol veˇký, až neriešiteľný problém, prinútiť rôzne partizánske skupiny, do nemeckého zázemia,ale radšej sa pohybovali na povstaleckom území, v mestách Banská Bystrica, Zvolen, či Brezno. Na fronte bojovali vojaci a to najmä tí, čo poslúchli výzvu k mobilizácii. Tie prípady o ktorých píšeš, sa skutočne diali, ale najmä po potlačení Povstania. Píšeš o sovietskych partizánoch. Zo ZSSR, boli na Slovensko vysielaní organizátori , členovia partizánskych skupín, boli najmä Slováci, ktorí sa k partizánom, z rôznych dôvodov, pridávali. Po vojne, boli niektorí partizánski velitelia, ako napríklad Viliam Žingor a jeho dvaja spolubojovjníci, odsúdení na smrť a popravení. Veľa ďalších , dostalo dlhoročné tresty väzenia. Trestaní boli za to, že sa im nepáčilo, kam smeruje republika po politickej stránke.