A ty si kľúčiar, alebo matematik?
A ty si kľúčiar, alebo matematik?
Mať by to tak mohlo a malo byť, ale nielen na Slovensku, ale v celej EU to by mala byť zásadná reforma zo strany vedenia EU, lebo na začiatku krachujú najslabší, ale dostihne to aj najbohatších. História je neuprosná, skrachovali aj egyptskí faraoni, aj rimski cisári aj európski králi. Úlohov štátov aj EU by malo byť vztvárať čo najlepšie a najatraktívnejšie podmienky na štúdium, vedu, a následne ich využitie v praxi a vytváraní tovarov a služieb, nie na nevedeckých a technologických nezmysloch, ako je energetický a ekologický alarmizmus a socialistické rodové ideológie.
V každej zdravej a normálnej spoločnosti existuje do 10% darebákov, podvodníkov, zneužívačov, koristníkov. Ideálna spoločnosť nejestvuje, ale v článku sa píše o 1,5 milóna občanov ťažko existenčne závislých na politikoch a štátnych úradnikoch, ktorí nemajú najmenší problém podporovať najväčších populistov a tých čo im sľúbia a dajú viac. Grecko sa spamätalo po prvom bankrote a znížili napriek obrovským protestom dôchodky o 30%. Argentína už 2x skrachovala a až potom pochopili že ekonomika nie je perpetum mobile a že peniaze nevznikajú z ničoho a v neobmedzenom množstve a len preto lebo 1,5 milóna má sovietske myslenie a oni si zaslúžia.
Súčasný dôchodcovia, ako všetky ľudské generáci sa zapojili do práce v spoločnosti a pracovali. Ani generácia ľudí za socializmu nerobila nič mimoriadne, výnimočné. Štáty a spoločenstvá sa budujú generácie to je normálne, samozrejme, nie je to nič záslužné, nič naviac. Nikto nikoho nevyužíva ani nezneužíva. Podieľal si sa na npr. stavebnom procese od návrhu, projektu, realizácie...atd. Dostal si za svoju prácu zaplatené. Kto ťa zneužíva? To máme po každej generácií všetko zbúrať a stavať nanovo, aby sa nepoužívalo už vybudované? Čo si mám vážiť na minulej práci, ja už pracuje 40+ rokov a čo? Treba po mne znova len opravovať a udržiavať, také je koleso života. Aj jestvuje nejaký individualizmus tak ním trpí súčasná generácia 70-80+ , lebo im proletársky socialista táral a klamal o zaslúženom dôchodku, vedúcej úlohe robotníkov a roľníkov a ďalšie bludy a tak si ich osvojili a doslova zneužívajú volebné právo na svoje osobné výhody - dôchodky a sú zadarmisti. Neni vám hanba?
multimilionár Kolár sa o svoje milenky postará sám, nepotrebuje sociálnu poisťovňu, ani úrad pre rodinu.
Každý ma cca 50-60 rokov života, aby sa pripravil na obdobie chorôb, slábnuceho tela a starostlivosti, ak sa súčasná generácia správala ako svrčkovia, čo prefidlikali celý socializmus aj natupujúci ganksterizmus a spoliehali sa na za nič nezodpovedného štátneho úradnika, že sa o nich postará ako to voláte, že štát sa má postarať, tak si tú starostlivosť užite.
A kde je tá údajne poctivá práca? Ja si pamätám zo začiatkov pracovnej kariéry v 80-tych rokoch. Že to bola skôr práca hrou a zábavou a utužovanie pracovného kolektívu. Alkoholizmus a nepracovanie, ale motanie sa v práci. Urádničky nakupovali počas prac. doby (údajne šli do banky, či na úrad) nedostatkový tovar. Dôchodcovia by mali byť výrazne skromnejší a žiť životnú úroveň, ktorú žili počas pracovného života. Za socializmu sa nechodili na 2-3 dovolenky letecky, ani do welnes, na kulturne akcie po celej EU, ani nebola taká elektrofikácia domácností, veľa si dochovali a dopestovali doma. Tam by sa mala vrátiť súčasná generácia dôchodcov. Nová "úroda" t.j. rodiny a deti sú budúcnosť, stará "úroda" by mala spokojne čakať na sklade a žiť výrazne skromnejšie, lebo na dôchodok sa v priebežnom systéme nešetrí, vypláca sa to čo sa v mesiaci odvedie. Vy doma hnojíte a zalievate staré rastliny, ktoré už priniesli vocie, alebo tie novo vysadená čo ešte len prinesú ovocie?
Reálna poisťovňa funguje na princípe že plnenie poistného musia byť výrazne nižšie ako výber poistného + náklady na prevádzku a zisk majiteľov poisťovne. To je komerčné poistenie. SP sa k tomu ani neblíži. Životné poistnieie je rovnako komerčné t.j. pri dožití určitého konkrétneho veku sa vyplatí celá suma a je postavené na inflácií t.j. v koncovke dostane poistenec sumu, ktorá je oproti tej uvedenej v zmluve výrazne znížená o infláciu. Takže tí čo platia pravidelné poistné financujú tých čo sa dožijú. Finančné zákony sú dosť podobné fyzikálnym. ekonomika Má dať = dal, fyzika večný stroj bez dodávania energie nejestvuje. Len socialistickí politici klamu a zavádzajú že peniaze samovoľne vznikajú z ničoho a je ich nekonečné množstvo.
Je to možné, zmeniť fixný a pravidelne valorizovaný dôchodok, ktorý pozostáva z každomesačných zaplatených odvodov pracujúcich a štátnych pôžičiek zmeniť na percentuálny dôchodok zo sumy zaplatenej pracujúcimi, bez pôžičiek a dotácií zo štátneho rozpočtu. Potom by ale boli dôchodky každý mesiac v rozdielnej výške podľa zaplatených peňazí v konkrétnom mesiaci. Nevznikali by dlžoby z pôžičiek, ale variabilné dôchodky by klesli približne o 25-30% lebo výber SP postačuje na 9-10 mesačných výplat dôchodkov. Na dobré sa rýchlo zvyká, ale mimoriadne ťažko odvyká a takéto pravidlo by prinieslo politickej strane, ktorá by to chcela udržať súčasný stav cca 1,5 milóna hlasov, lebo dôchodcovia sa tvária a sami seba egoisticky vnímajú na videu:
https://www.youtube.com/watch?v=4zdhN3k5zjo
o čom píše v článku Kusá.
Nájdi a prečítaj si dejiny krymu, donbasu, luhanska z viacerých zdrojov včetne ruských, ukrajinských a západných. Potom to prestane byť tak jednoznačné a jednoduché akomto popisuješ. Veď aj história od Kyjevskej rusi je minimálne v dvoch protichodných verziách ruskej od čias rurikovcov a moskaľov až po ukrajinskú od čias Bohdana Chmeľnického.
No zrušiť chcieť môžeš, ale reálne na to nemáš najmenší dosah a aj keby si bol aj poslanec, alebo člen vlády (hypoteticky) takúto zmenu ti musí schváliť parlament a podpísať prezident a ešte musáš rátať, že by to ústavný súd mohol vyhlásiť na neustavné. Takže po zrušení minimálnzch dôchodkov môžeš len snívať, alebo písať v diskusiach, tam to končí, je to nereálne.
Najväčší problém je názov a jeho chápanie - poisťovňa, pretože sociálne poisťovńa nie je reálna komerčná poisťovńa, ako uvádzate majetková (autá domy) ale je to prerozdeľovňa vybratých odvodov a štátnych pôžičiek. Ktorá reálna poisťovňa by pristúpila a poisťovala na základe , že každý poistenec je takmer 100% poistná udalosť, okrem predčasne zomrelých? Peniaze zaplatené pracujúcimi + pôžička od štátu ide obrazne na cintorín. Vyplatením zhoria, max. je s nich DPH. Tento soc. systém miesto chudobincov navrhol Bismarc cca 1850 a bol pre kráľovských úradnikov nad 70 rokov. Dnes je to v podobe že výsluhové dôchodky silových ištitúcií štátu sú aj vo veku 45+ rokov. Vaša aplikácia na zamestnancov nefunguje, predsa nik nepodpisuje v štátnej pracovnej zmluve 10 výplat, ale mesačnú odmenu. To je pracovná zmluva, nie doživotná výplata-dôchodok. Pracovnú zmluvu môže zamestnávateľ ukončiť, dôchodok je nevypovedateľný doživotný. Rodinné prídavky sú limitované vekom nie sú doživotné.
Tak prajem všetko najlepšie a veľa úspechov. Lapajte ich, hľadajte ich a dajte im minimálne dôchodky. Ja budem len súhlasiť.
Neklamal si štátneho úradníka, možno ano možno nie, ale otázka znie aké si si vytvoril možnosi, ak si bol celeloživotný zamestnanec, tak si žiadne možnosti sa ekonomicky slobodne rozhodovať nemal, to ale neznamená, že si bol poctivý. Poctivosť nie je dostaviť sa každodenne na pracovisko a tam má väčšina zamestnancov ťažké nedostatky a za socializmu boli priam katastrofálne, až sme skrachovali. Zmyslom podnikania nie je platiť za nič osobne nezodpovedného štátneho úradnika, ktorý si výplatu určuje sebe a svojim podriadeným hlasovacím tlačítkom. Čo to znamená oklamal štát? Že v rámci pravidiel si vybral prezieravé ekonomické možnosti v rámci účtovných zákonných postupov? Ty si ich nechcel, bál si sa rizika neistoty podnikania a dnes tento typ ľudí, ktorí skutočne vytvárajú hodnoty v spoločnosti osočuješ, že klamali. Samozrejme, že hlavne medzi Mečiarovými a Ficovým podnikateľmi so štátom sú darebáci, ,koristníci a podvodníci, ale tí podnikajú hlavne s politikmi a tých je možno 10 000.
To čo píšeš je sovietský a ruský dejepis a história, ktorý je plný poloprávd, klamstiev a propagandistickej demagógie. Úplne to chápem, to čo vás aj mňa učili na ZDŠ a daľších školách za socializmu považujete za reálnu históriu, nie je to tak. V súčasnosti vychádza množstvo literatúry, článkov a filmových dokumentov z obdobia národného socializmu v Nemecku, aj o svojich nepriateľoch sovietské a ruská verzia dejín klame , zavádza a podvádza o vlastných šete viac. S myslením sovietskeho Slováka sa musíš vysporiadať sám.
Podnikanie a firmy sú nastavené ekonomicky úplne inak. Väčšina firiem je postavená na úver a podmienkou je min 10% ročná návratnosť a splácanie úverov. Podľa Vašej logiky by potom každá začínajúca firma prvých 10 rokov nemala vôbec na mzdy a staré firmy vybudované by mali desaťtisícové mzdy. Bohužiaľ ešte 10 rokov a zo Slovenska bude odídených 50% mladej generácie. Dôchodcovia dostávajú neúmerne vysoké dôchodky na ktoré sa poskladajú pracujúci/podnikajúci. Súčasné odvody pokryjú 9 1/2 ročných dôchodkov zvyšok je pôžička - štátny dlh a bohužiaľ takto to funguje a vám sa to mimoriadne páči. Veď základné heslo dôchodcu je, dajte mi teraz a čo najviac a keď zomriem potom si už robte čo len chcete. Veď ja som ten najväčší chudák, tak mne treba najviac, veď si zaslúžim, aj do práce som chodil, aj na cintorín platil mojim dôchodcom a aj rozprávka o troch grošoch.
Situáciu by vyriešil percentuálny výmer čo je percento vypočítané z pôvodných dôchodkových výmerov, ale vztiahnuté na mesačne uhradené sociálne odvody všetkých prispievateľov. Účet v socviálnej poisťovni by mal byť verejný, lebo dnes míňa na svoju prevádzku do 10% ročne s odvodou. Dôchodky by boli variabilné t.j. každý mesiac iné a neboli by nikdy valorizované. Čo by sa zaplatilo to by sa rozdelilo 12x do roka. Čím by bola ekonomika lepšia tým by boli odvody aj dôchodky vyššie a naopak, ale to by socialisti či už proletárki, národní, alebo rodoví prišli o väčšinu voličov, takže je to len utópia.
Ako je možné, že po toľkých desať ročiach nechápeš myslenie sovietského človeka t.j. rovnostárstvo=každému rovnako to je v mysliach sovietskych slovákov jediná a najdôležitejšia hodnota. TO nedráždi jeho závisť, neprajnosť, nenávisť, nevyvoláva komplexy a frustrácie.
Budem trochu realistickejší. Rusko cez ruských osídlencov a hladomoru, ktoré pripravilo o život cca 5 mil.obyvateľov národnostne kolonizovalo donbas a luhansk. Môžuzískať časť tohoto úzmia, ale v priebehu max. 50 rokov oň prídu podobne ako o vojnovú korisť NDR a pridružené socialistické štáty. Rusko nikdy nevedelo zabezpečiť vlastným občanom okrem, prenasledovania, väznenia a vyvražďovania nič pozitívne. Veď ak by to tak bolo tak na hraniciach ruska by bol úplne rovnaký problém ako na južnej hranici USA. Kanaďania do USA neutekajú, ani nežiadajú azyl. Ale na juhoamerických migrantoch vyhral voľby Trump.
Dúfať môžeš, ale na to si treba desaťročia počkať. Politika vždy najviac zaujíma jeho osobná/stranícka popularita, moc a rast osobného majetku. V súčasnosti stále rastie skupina sovietskych slovákov dôchodcov, ktorý si vynucujú životnú úroveň súčasných pracujúcich. Tú ktorú žili počas budovania ich zlatého socializmu tvrdo odmietajú, lebo je údajne iná doba.
Odporúčame