Emigrácia Slovákov trvá už cca 150 rokov. Príčiny sú hlavne v myslení väčšiny a ich životnom štýle. Nemám žiadne ilúzie o spoluobčaqnoch. Závisť, neprajníctvo, koristníctvo, lenivosť a rovnostárstvo sú hlavné príčiny. Žiadna vláda to nemá ako zmeniť. Národ sa vymeniť nedá. V 90 rokoch sa pokúsilo veľa Slovákov žijúcich na západe v kapitalizme vrátiť na dôchodku na Slovensku. Trpeli romantickými spomienkami z detstva a lákali ich výrazne nižšie ceny a ceny za zdravotnú starostlivosť. S mnohými som sa rozprával, ako sa po strete so Slovenským človekom nestačili diviť a rozhovory často končili otázkou:" Prečo si tak vzájomne ubližujete"? Takmer všetci sa vrátili tam kde prežili celý život. Dnes po 30 rokoch mi je úplne jasné prečo väčšina Slovákov milovala gardistov a dodnes s láskou spomína na komunistov.

