Pravda oslobodzuje. Wahrheit macht frei
<<<Stoličky v kanceláriách tábora ešte nestihli vychladnúť po dôstojníkoch SS a už na nich v apríli 1945 sedeli príslušníci NKVD. Nevinnému Tóthovi, ďalším nešťastníkom, ale aj skutočným fašistom a ich prisluhovačom na akékoľvek otázky len stroho odpovedali: „Nemnožko porabotajete i pojdiote domoj.“ Pán Tóth bol jeden z tých šťastnejších a z gulagu sa vrátil na pokraji smrti už po niekoľkých mesiacoch. Iní tam ostávali roky. Alebo navždy.>>>
Jedno zlo bolo vystriedane druhym. Jedna absurdna a neludska diktatura bola vystriedana druhou, ktorej sa darilo lepsie zakryvat hrozy a zlociny ktore v mene komunistickej ideologie a mocichtivosti pachali hordy horlivych politrukov a odbivovatelov cervenej hviezdy. Hnedy mor bol porazeny a na jeho miesto dosadol cerveny.