SMK: Ficove vyjadrenia k maďarskému zákonu sú amatérske
Trochu upresnenia: dohoda maďarskej a slovenskej vlády o výmene občanov hovorila o kompenzáciách majetku - každá presídlená rodina mala v novom bydlisku dostať približne rovnaký dom a majetok, aký opustila.
To obsadzovanie maďarských majetkov slovákmi zo severu sa nedialo tak, ako píšeš.
K presídľovaniu zo severu na juh prišlo v dvadsiatich rokoch, kedy bola skonfiškovaná farárska a šlachtická pôda a pridelená bezzemkov zo severu. Tieto rodiny za obrábanie pôdy na juhu boli dotované pri stavbe rodinných domov. Na juhu vznikali slovenské kolónie. Žiadne svojvoľné obsadenie domu alebo príbytku nebolo. Dokonca ani prídel konfiškátov sa nedial, na rozdiel od Hortyovského obsadenia juhu, kde sa Slovákom konfiškoval skoro celý majetok a boli vyhnaní z obsadeného územia.