V Heti válasz je tvrdenie, že získať maďarské občianstvo - okrem tých, čo sa narodili v Maďarsku - môžu aj tí, čo mali predkov s maďarským občianstvom a vedia to doložiť. Preukázať sa musí znalosť maďarčiny, netrestanosť, a dotyčný neznamená pre Maďarsko bezpečnostnú hrozbu. Všetko je na individuálnu žiadosť, nie kolektívne a automaticky.
Čiže: budú preverovacie komisie, v ktorých budú sedieť samí dobrí Maďari a budú vyberať, kto je dobrý Maďar a zaslúži si životnú odmenu a výsadu - byť občanom Maďarska.
A verím, že k tomu bude poplatok za komisiu a papier, na ktorom občianstvo s maďarským kolkom dostane. Zvlášť sa bude platiť za Občiansky preukaz a zvlášť za maďarský pas a zvlášť za maďarský vodičák. Okrem toho sa bude musieť prihlásiť na vlastné náklady s kolkovanou žiadosťou u APEH v Budapesti a každý rok podávať maďarské daňové priznanie. Predsa platenie daní v Anyaországu je najčestnejšia povinnosť maďarského občana.
Maďari bývajúci na Slovensku: "Nech vám Isten pomáha!"


