prepáč ale pojem štátne družstevníctvo je tak trochu oxymoron
... pretože keď je niečo štátne tak to nemôže byť družstevné --- pretože družstvá existovali dávno pred socializmom a najmä v poľnohospodárstve existovali na západe v pohode po celú dobu socializmu.....
... a ináč to aj odpovedá, prečo sa tie JRD rozpadli ... pretože v družstvách mali pôdu jednotlivci ... z nich však väčšina už medzitým nerobila v JRD alebo robiť nechcela a tak sa ulakomili a buď zobrali pôdu späť alebo žiadali zvýšenie odmien za využívanie ich odmien .... to potopilo družstvá, ktoré nepracovali efektívne vďaka ochrane štátu alebo kde narazili na osobné záujmy vlastníkov družstevnej pôdy.... tie, kde to dokázali vyriešiť fungujú bez dalej ... lae žiaľ bola ich menšina ....
....


