Už v priebehu roku 1918, este pocas 1. sv. vojny bol budúci Česko-Slovenský štát medzinárodne uznaný. Česko-Slovenskú národnú radu uznali za základ budúcej česko-slovenskej vlády a štatu postupne:
9. augusta Spojené kráľovstvo (Veľká Británia),
3. septembra Spojené štáty americké,
9. septembra Japonsko a
3. októbra Taliansko
Uznanie ďalších spojeneckých štátov nasledovalo. Česko-Slovensko sa tak dostalo do úplne výnimočnej pozície, keďže sa stalo jediným nástupníckym štátom Rakúsko-Uhorska, ktorého budúcu existenciu spojenci uznali ešte pred konaním Parížskej mierovej konferencie v roku 1919.
Rusi v tom case Sovietske Rusko, neskor ZSSR 10 rokov CSR neuznavali, ale Madarsko uznavali !!!
Rusi ČSR uznali az 10 rokov po USA a dalsich Zapadnych demokratiskych statoch : v roku 1928 !!!
Rusko uhlavny bolsevicky nepriatel Slovakov, ak by zalezalo na Rusku, Slovensko by neexistovalo !!!!!!!!!!


