si určite maďar a tým je vysvetlené všetko.. nikdy nikto netvrdil že svatopluk bol slovákom.. bol to moravan a a akej dobe žil , tak sa aj správal.. V roku 833 vyhnal Mojmír I., vládnuci v Moravskom kniežatstve, svojho „suseda“ Pribinu z Nitrianskeho kniežatstva a spojil tak obe kniežatstvá. Tak vznikla tzv. Veľká Morava.Po ňom rastislav. slavomír svatopluk a mojmír II.. do 907 a potom tvoji predkovia.. len tvoja chorá myseľ ho pasuje za slováka.. o nič na tom nebol lepšie ani cyril a metod.. NIKDY nikto nenapísal že boli slováci.. toto som čítal až v tvojom pomätenom článku.. že si to niekto myslí.. apropo.. to písmo zostavili už v bulharsku cestou z gréckej solúne cez kyjevskú rus na veľkú moravu.. a v rusku aj na urkajine či bulhasku sú uctievaní ešte viac ako na slovensku. potom prišli madari a porazili bavorsko moravskú koalíciu.. a zanikla morava.. 907.. hotovo.. a preto nám tu nezostala cyrilika ani hlaholika.. lebo nemci ju potlačili spolu s pápežencami..zbytok je jasný

