Katolícke zdroje uvádzajú, že v druhom storočí n. l. tí, ktorí sa hlásili ku kresťanstvu, prijali pravidlo stoikov, podľa ktorého jediným oprávneným dôvodom na pohlavný styk medzi manželmi je plodenie. Tento názor má teda filozofický základ, nie biblický. Nebol založený na Božej múdrosti, ale na ľudskej. Táto filozofia pretrvala celé stáročia a do detailov ju rozpracovali viacerí katolícki teológovia. Nakoniec toto učenie viedlo k záveru, že mať sexuálne styky len kvôli potešeniu je hriech, a preto styky, pri ktorých sa zabraňuje počatiu, sú nemorálne. Ale to Písma neučia.
Intímne styky medzi manželom a manželkou sú dar od Boha. Ich účelom však nie je len plodiť deti. Umožňujú manželským dvojiciam prejaviť si nežnosť a vzájomnú náklonnosť. Takže ak sa dvojica rozhodne, že bude predchádzať otehotneniu a použije pri tom antikoncepciu, je to ich rozhodnutie a nikto by ich za to nemal súdiť. — Rimanom 14:4, 10–13.
Pretože RKC nepoužíva Bibliu, neprichádza ani k riešeniu problému...


