Koľko máte nickov? Skúste statočnú odpoveď.
Môj priateľ Brehy včera o 18.50 napísal:
Opozitom rozvahy by som nazval skôr risk až hazard. K rozvahe a pragmatizmu nemám pripomienky a celkovo s tvojim príspevkom súhlasím.
Skúste argumentovať korektne a nevymýšľať si.
Výraz opozitum neznamená absolútny opak. Medzi príkladmi na komplementárne opozitá najdete aj dvojicu katolík - nekatolík. Pričom nekatolík nie je opakom katolíka, je to človek veriaci v toho istého boha. No tým by som debatu o opozitách (z pohľadu námetu blogu bezvýznamnú) zo svojej strany ukončil, ak túžite po informáciách o tejto téme, tak sa obráťte na Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra, telefónne číslo +421 2 5443 1761, +421 2 5443 1762. E-mail: info @ juls.savba.sk.
Zdá sa, že vám zopár detailov uniklo, pripísal by som to nedostatku pozornosti pri čítaní, alebo neschopnosti chápať písaný text, prípadne nedostatku logiky. Pretože:
a) prejavil som svoj NÁZOR, čo je záležitosť osobného postoja a individuálneho vnímania reality. Dosť ťažko ma agresívnym prezentovaním vlastných postojov dotlačíte ku zmene.
b) Názor nicku Brehy označujete za správny, môj za "absolútne nepochopenie pojmu statočnosť". Napriek tomu, že Brehy s mojím pohľadom na vec súhlasí... Logika čelom vzad!
c) Svoje vlastné názory označujete za meniace sa v čase - ergo svoje názory z minulosti pokladáte za chybné. Z akého dôvodu pokladáte svoj súčasný postoj za jediný pravdivý, správny, priam všeobjímajúci a všetko ostatné za gebrenie kompostom? Vnímanie "z pohľadu bojovníka" je objektívne, neskreslené, dokonca možno s prívlastkom bojovnícky víťazné?
Ako etalón statočnosti sa nám servírujú finálne scény z amerických akčných filmov: stoja proti sebe zloduch a hrdina, zloduch zákerne drží ako rukojemníka hrdinovu priateľku/milenku/registrovaného partnera. No a vyhráža sa, že ak hrdina naňho vystrelí, tak svoju obeť zabije. Hrdina, teda predvádzaný etalón statočnosti, samozrejme okamžite odkladá vlastnú zbraň a so zloduchom si následne poradí nejakým iným spôsobom, najčastejšie náhodným a vysoko nepravdepodobným.
O čom to je? O statočnosti a sebaobetovaní? Ani náhodou, je to o hlúposti. Ak zloduch chce zabiť jednu osobu, tak sa pred zavraždením druhej, dobrovoľne odzbrojenej, ani na chvíľu nezastaví.
Považoval som vás za vecného diskutéra, neuchyľujúceho sa k osobným urážkam. Mýlil som sa.
S dôverou sa v tomto smere obráťte na Josepha Hellera. Alebo skôr na dedičov jeho autorských práv.
Výraz opozitum (alebo antonymum) som použil správne. Ide o príklad z "podmnožiny antoným" - o autoantonymá, alebo homonymné autonymá. Definície týchto pojmov bez problémov nájdete na nete.
K tomu dodám: Radšej žiť na kolenách, ako umrieť postojačky.
(oplzlý dedo z románu Josepha Hellera Hlava XXII - toto je dosť stručné, geniálna je celá pasáž, v ktorej zaznel tento výrok ako reakcia na "Radšej umrieť postojačky...")
OK, ale aký je prejav statočnosti, ktorý je bez risku až hazardu?
Máte nejaký tvorivý návrh? Trebárs aby to nabudúce skúsil niekto, komu sa netrasú ruky? Alebo nejaké iné progresívne svinstvo?
Neviem, či je to až také jednoznačné. Statočnosť je spojená aj so zodpovednosťou. Je síce odvážne, keď človek skočí do rozbúrenej rieky a riskuje život, aby zachránil topiaceho, no nezodpovedné je, že ak zahynie, tak po ňom (napríklad) zostane rodina s deťmi. Krásny príklad toho je v lietadlách, keď letuška upozorňuje cestujúcich, že v prípade havárie si kyslíkové dýchacie prístroje nasadzujú najskôr rodičia a až potom ich dávajú deťom.
Opakom, alebo skôr opozitom statočnosti môže byť napríklad rozvaha, alebo pragmatická racionálnosť. Nemusí to byť nutne zbabelosť, či nečestnosť a bezcharakternosť.
Zaujímavé, že ani v blogu, ani v sprievodnom videu nie je ani jediná zmienka o názve fabriky - prečo? Len zhodou okolností viem, že ide o pôvodné Juhoslovenské papierne v Štúrove.
Čo tým chcete povedať? Že aj vakcína zbúchaná za 3 mesiace je sloboda?
Hm, a viete o tom, že k finalizácii výroby vakcín patria aj klinické skúšky a ich vyhodnocovanie množstvom kontrolných štúdií? A že to trvá niekoľko rokov?
Toto sa od Matovičovej vlády chaosu líši, prosím pekne, v tom, že Matovičova vláda chaosu vyvolávala chaos s ústavnou väčšinou v parlamente.
Hm, v Chorvátsku asi hodnotitelia poznajú len pobrežie počas turistickej sezóny. Švajčiari sú studené čumáky a ak sa vo Francúzsku pokúšate dohovoriť iným jazykom ako francúzštinou, tak na vás kukajú jak na vraha (možno okrem Strassbourghu a Paríža).
Navrhujem praktický experiment: nechajte sa pripútať na dereš, potom uvidíme, či sa vám zadarí ustúpiť.
Dokázali by ste mi objasniť myšlienkový postup akým ste v mojom príspevku objavili stvorenie života bohom?
Odhadovaný vek vesmíru je zhruba 14 MILIÁRD rokov. Naša Zem je zhruba 4 MILIARDY rokov stará. Takže z viacerých dôvodov dopad nejakej planétkyna Zem pred 3 BILIÓNMI rokov nehrozil ani náhodou.
(len pre istotu pripomeniem, že 1 bilión je 1000 miliárd)
Odporúčame