Na vkladoch zarobíme menej
na vkladoch do bank nemoze sporitel nikdy ale nikdy zarobit. v sucasnom frakcnom bankovnictve sa inflacia pohybuje v ovela vyssich cislach, nez je urok, ktory vam poskytne banka. inflaciu na uzde drzi len a len cena prace. samotny bankovy sektor by dokazal v tomto systeme produkovat (akoze aj produkuje) ovela vyssiu inflaciu, hoci to priamo bezni obcania nepocituju. preto sa vsetky staty sveta zadlzuju, lebo sa pocita, ze inflacia roztopi tieto dlhy (co je ciastocne aj pravda). euro by bolo ovela stabilnejsiou menou, keby europska centralna banka vyzadovala od obchodnych bank znizenie pomeru medzi financiami na uctoch bank a financiami, ktore si tieto banky pozicaju od centralnej banky pri poskytovani novych uverov.
tymto krokom by sa euro stalo o nieco stabilnejsim. toto by bola teoria ale v praxi to nebude take jednoduche, kedze vsetky staty eurozony maju obrovske dlhy (vratane francuzka a aj nemecka). takto sme sa vydali americkou cestou, kde vlada usa asi kazdy pol rok ziada