Tak podľa autora článku za všetko je zodpovedný Tiso.
On je zodpovedný za deportovaných 65 tis židov, no že mnohím ďalším zachránil život, to sa zamlčuje. Z Česka bolo deportovaných 210 tis židov a z Poľska až 2 milióny. A za to nesie kto zodpovednosť? Tiso mohol tiež, ako Beneš, ktorý v pohode strávil 5 rokov v Londýne, sadnúť do lietadla a odletieť do Vatikánu. No on zostal tu a pomáhal svojmu národu stráviť utrpenie vojny. A že musel poslúchať Nemcov. Musel, lebo bola vojna. Prečo teraz naši vládcovia poslúchajú Nemcov? Veď nieje vojna.

