To, čo vidíme zo strany politikov a rôznych medzinárodných a spoločenských organizácií, zaoberajúcich sa rómskou problematikou, od obdobia II. svetovej vojny, sa dá označiť jedine ako čistá bezradnosť. Je potrebné pozrieť pravde do očí: za vyše 500 rokov NIKTO v Európe nebol schopný nájsť riešenie na problematické spolunažívanie majority s rómskou menšinou.
Začínajú Európe praskať nervy z neprisposobivých cig ánov ? Francúzsko hromadne deportuje rómskych prisťahovalcov. Z Talianska sa ozývajú podobné hlasy. Následne tieto kroky začalo kritizovať OSN, Európsky parlament, Vatikán a ľudskoprávne organizácie - stručne povedané všetci tí, ktorí za celú svoju existenciu neboli schopní nájsť ani jedno jediné efektívne a účinné riešenie pre vyriešenie problémového spolužitia majoritného obyvateľstva s rómskou menšinou.


