Vďaka Červenej armáde a Generalissimusovi Stalinovi !
Nuž na ZDŠ sme ani na sekundu nepochybovali ako to bolo s oslobodením, Stalinom, povstaním atď. Sovietsky zväz bol vo všetkom náš vzor, všetko čo vyrábal bolo to najkvalitnejšie (aj hodinky najrýchlejšie ale to až neskôr) . Na západ od našich hraníc boli nezamestnaní, prenasledovanie komunistov skoro chudoba. Toto nám bolo denno-denne vtĺkané do hláv a iné informácie sa k nám dostávali až v trochu vyššom veku a aj to dosť sporadicky. Sovietsky veľkofilm Oslobodenie bol pre nás učebnicou druhej svetovej vojny a niektorí starší ľudia stále chápu históriu v takýchto tradíciách. O tom, že to mohlo byť aj trochu inak – naznačujú aj terajšie ruské televízne seriály – kde sa už kritizujú chyby vo vojnových operáciách a to aj u samotného Stalina. A aj s celkovou situáciou okolo vojenského likvidovania nacistickej okupácie Európy je to bolo oveľa zložitejšie. Je o tom napísaného dosť a pre toho, komu sa nechce čítať, môžu ho zaujať televízne historické seriály o II.sv. vojne.