Ešte v r. 1990 české poľnohospodárske výrobky - mlieko, mäso - ZAPLAVILI FRANCÚZSKY a NEMECKÝ TRH. Francúzi sa na NEŽIADÚCU KONKURENCIU sťažovali o Mitterandovej vlády. Vraj stým treba niečo urobiť.
Rok 1996 - chovatelia hovädzieho a bravčového dobytka z Česka sa sťažujú: náklady na pestovanie a chov sa KAŽDÝM ROKOM ZVYŠUJÚ. Trh, kde by sme mohli predávať, je však uzavretý (jednoducho nepustia nás tam, ale my musíme pustiť ich sem). Nevládzeme už dochovať ďalší dobytok. Musíme kusy dobytka odpredávať, hoci aj "konkurencii" so zahraničia, napríklad z Nemecka a farmu zatvoriť. Nedokážeme už hospodáriť so stratou.

