Rusi robili všetko možné na východ od Uralu, ale celkom určite to nemalo nic spoločné s mierumilovnostou.
Na pokyn Petra Veľkého začali kozáci prenikat na územia východne od Uralu, ktore ovládali v tej dobe kmenove zväzy ako pozostatok z čias Džingischána. Lúpili a vyvrazdovali osady domorodcov, lovcov kožušín, tieto potom predávali na Západ. Až neskôr to začala byt aj organizovaná kolonizacia. Výsledok je, ze obrovské územia obýva iba 6 mil obyvatelov, no na hraniciach s Čínou uz teraz žije 160.000 mil Číňanov, ktorí postupne získavajú vplyv. V dlhodobejsej perspektívne Čína počíta s týmto územím.

