Slovenské povstanie to nebolo, lebo sa do neho nezapojila Bratislava, a celé západné Slovensko ani Východné. Bojovalo sa len na Strednom Slovensku, teda tam kde nebol dosah celoštátneho rozhlasového vysielania. Bystrický rozhlas použil Benešovu lož a tak martinských vojakov bez skutočných informácií a bez výzbroje z kasární vtiahol do boja proti Nemeckému vojsku. Vojsko bolo totálne nepripravené, všetko vzniklo zbrklo. Vojsko bolo bez piešťanské letectva, bez tankového vojska atd. Niektorí vojaci ani neprešli riadnym výcvikom. ( Prečítajte si o tom knihu Lacko : SNP 1944 (Slovart 2008). Bol to totálny chaos a vojna prehratá už od jej začiatku vzniku. Nemci vojakov zajali a odvliekli do koncentračného tábora odkiaľ sa Tisovi po veľkom diplomatickom boji sa ich podarilo vyslobodiť ale boli presunutí na front do Talianska. To len komunisti ako aj títo slniečkári spravili z toho nakoniec filmový mýtus. Pravda je iná, ale tá sa i teraz zatĺka.


