Vzorce správania sú skoro totožné u všetkých obyvateľov slumov kdekoľvek a svete. Zober si napríklad černošké štvrte chudobných sa vyznačujú tiež vysokým stupňom kriminality, narkománie. Pokiaľ bola v USA segregácia len veľmi málo ľudí dokázalo opustiť toto prostredie a vymaniť sa z chudoby. Kriminalita ľudí ktorý opustili toto prostredie je potom zrovnateľná s ostatným obyvateľstvom spoločenskej vrstvy do ktorej sa svojím vzdelaním a spoločenským postavením zaradili. Teda spoločným znakom všetkých vysokokriminálnych prostredí je jednoznačne chudoba a nízka vzdelanostná úroveň. teda ak hovoríš o vzorcoch správania jedná sa o vzorce správania chudobných a nejedná sa o vzorce správania etnika. Ako príklad uvediem bezdomovcov. Ich konanie je skoro totožné a ak sa ich zíde viac správajú sa agresívne a násilne.

