Cyril a Metod neboli charitatívna misia. Bola to liturgická, kultúrna a politická- štátotvorná misia. Preto je ich tradícia zakotvená v základnom zákone nášho štátu.Pokiaľ ide o počty, -už to tu bolo vypočítané-ale pre ťažšie chápajúcich ešte raz: v SR je 4000 kostolov a 3000 obcí. Ak sa v každom kostole a v každej obci do oslavy Cyrila a Metoda zapojí iba 29 ľudí- potom je to spolu 140 000 ľudí a spolu s ľuďmi na centr.oslave v Devíne do 200 000 ľudí. Na Pohodu chodí 25-45 tis. ľudí.


