Banská Bystrica padla. Hory byly plné bojovníků, nespočetné množství lidí bylo
pověšeno, postříleno a umučeno. V bystrické katedrále bylo
slouženo slavnostní Te Deum; Škrábik a Höfle, Štefan Tiso,
Gašoar, Karmazín, Haššík a esesáci zvedali oči zbožně
k bohu, když Jozef Tiso sloužil mši a potom vyznamenával
esesáky. Nakonec byl uspořádán v biskupské rezidenci u
Škrábika banket – banket vrahů a jejich pomocníků.
Myslím, že neexistuje výraznější doklad o zločinné a
protinárodní úloze luďáckých špiček, o jejich vazalském
poměru vůči Hitlerovi, jakož i o lokajském vztahu vysokého
katolického kléru k nacismu, než je tato odporná fraška po
zatlačení povstání do hor.


