Strikne by som oddelil napr. otepľovanie od znečisťovania, teda zmenu krajiny spôsobenú človekom a tú kde to ani zďaleka nie je jasné. Elita tu s nami v tejto oblasti hrá nechutnú hru, ostatne ako v každej.
Celý ten humbuk okolo otepľovania, slúži viacerým cieľom.
Tak za prvé človek k otepleniu prispieva len malou mierou. A teda celá snaha o jeho zmiernenie poslúži len na ďalšie presúvanie peňazí od chudobných k bohatým. Napr. elektroautá je jasné, že každý si ich nebude môcť dovoliť. Na druhej strane sú ekologicky náročnejšie ako autá so spaľovacími motormi.
Za druhé prekrývajú sa tým oblasti kde by sa už naozaj malo niečo robiť, napr. znečistenie plastami(už by sme mali upustiť od ich používania), ničenie posledných panenských kúskov planéty(pralesy, arktída...), ktoré slúžia len na zvýšenie bohatstva bohatých a obyčajným ľuďom prinesú len utrpenie...


