Aky prinos to ma pre slovenskeho obcana?
"Preto musim zaroven odmietnut iny, velmi skodlivy a obmedzeny nazor, ze hlavnou ulohou dani je naplnanie statneho rozpoctu" To je pravda, SR je mozne naplnit aj z vlastnictva statneho kapitalu. Neoliberáli v postkomunistických štátoch neprestajne argumentovali, že štát je najhorší hospodár, a tak napríklad na Slovensku sa sprivatizovali nielen všetky banky, ale aj "zlaté nosnice“ medzi štátnymi firmami.
Navyše niektoré z týchto prosperujúcich firiem sprivatizovali štátom kontrolované spoločnosti západných krajín(vratane Rakuska) Tam je predsa bežným javom, že popri súkromných existujú aj silné štátne podniky, pravda, so štandardným tvrdým manažérskym režimom. Nie štát je zlý hospodár, ale tí, čo konkrétne realizujú funkcie štátu, čiže politici. Takto argumentuje profesor Sikula ekonom SAV. Adenauer v Nemecku aplikoval nezdanenie zisku ak sa pouzije na rozvoj, modernizaciu firmy vratane pracovnej sily co prinieslo Nemecku obrovsky rast zamestnanosti a ekonomiky. Dnes je iny svet!
Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražovaní? Mnohokráte a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoli sociálních krizí a podobně. Žádné gigantické zdražovaní nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme.
Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podlé mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátám základních sociálních jistot, musí naši ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné: NEJDE TO
Za svůj třetí úkol považuj i podporu toho, co vede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, těžce pracujících, příslušníků národnostních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoli důvodů hůře než ostatní.
Žádné potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale nabízeny těm, kteří je nejvíc potřebují. Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoli jiného. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor!
Z projevu Václava Havla z prosince 1989.
Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků…
Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, pak bych se chtěl věnovat práci dramatika.
Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce. Pro mně není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovaný, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly byt daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismus.
USA nezrusili trest smrti! Ani v Bielorusku! Rozdiel je len v tom, ze v Bielorusku nie je demokracia.
Nuz asi je co oslavovat. USA nemusia vratit 200 miliard dolarov, EU - a ropa tecie. Co tam po nejakych Libyjcanoch! Al-kajda sa presuva dalej(Syria - vid sprava OSN). Demokraciu sme zaviedli a zavadzat budeme a to aj napriek demokracii.
Nasi politici sa postarali o znicenie statneho kapitalu, z ktoreho by sa mohol plnit statny rozpocet. Dnes tento sprivatizovany statny kapital cudzim kapitalom vynasa zo Slovenska cez 8 miliard eur v podobe ziskov a dividend. Sukromny kapital sa nezucastnuje(cest vinimkam) na financovani skolstva(odpustenie dani, prispevky atd) ale surovo berie pracovnu silu bez toho, ze by sa podielal na financovani skolstva. Takze ucitelia, lekari, a ini pracujuci financovani zo SR su odkazani na chudobu, ktora plni SR(napr. aj dochodcovia - 20%DPH). Na dno je tahane cele Slovensko ked takmer 80% Slovakov zije z priemerneho a podpriemerneho platu a nizkych dochodkov.
Keby to bola kupila J@T tak ten list vlastnictva by bol vybaveny okamzite.
Namiesto bytov mali kupit maringotky a kone. Romovia radi kocuju. Pravidla kocovania ako za Marie Terezie. Richtari im davali povolenia na mesiac dva a dozerali ci sa tie pravidla dodrziavaju. Su pamatnici, ktori hovorili, ze cigani(vtedy este neboli Romovia) boli aj obchodnici s roznym tovarom. Ak cigan nieco ukradol okamzite boli vykazani z obce. Na poriadok dozeral najma vajda. Tie osady ciganom(Romom) nesvedcia ich naturelu. Ta mobilita by sa mala vyuzivat na velkych stavbach(cesty, dialnice atd).
Najzaujimavejsie na tej informacii je, ze ju priniesli Hospodarske noviny!
Ako je to mozne, ze kubanska ekonomika odolava embargu USA? Navyse skoly, zdravotnictvo, podpora rodin su hradene statom.
Neoliberáli v postkomunistických štátoch neprestajne argumentovali, že štát je najhorší hospodár, a tak napríklad na Slovensku sa sprivatizovali nielen všetky banky, ale aj "zlaté nosnice“ medzi štátnymi firmami.
Navyše niektoré z týchto prosperujúcich firiem sprivatizovali štátom kontrolované spoločnosti západných krajín. Tam je predsa bežným javom, že popri súkromných existujú aj silné štátne podniky, pravda, so štandardným tvrdým manažérskym režimom. A čo sa týka argumentácie neoliberálov, treba si položiť otázku: Ako je možné, že existujú na svete štáty, kde je takmer nulová korupcia, existuje veľké prerozdeľovanie a tie štáty sú na čele konkurencieschopnosti? Nie štát je zlý hospodár, ale tí, čo konkrétne realizujú funkcie štátu, čiže politici. Najnovšou ukážkou boli zlaté padáky v slovenskom rezorte ministerstva dopravy. Takto argumentuje profesor Sikula ekonom SAV. Statny rozpocet plni chudoba lebo pani z SDKU(Miklos, Dzurinda) predali tie nosnice do SR.
EU nie je charita a je v rukach NATO kde hegemonom su USA, ktore ma v Kosove najvacsiu vojensku zakladnu v Europe. Tento hegemon urobi vsetko preto aby Srbsko zrazil na kolena.
Profesor Sikula:"Neoliberáli v postkomunistických štátoch neprestajne argumentovali, že štát je najhorší hospodár, a tak napríklad na Slovensku sa sprivatizovali nielen všetky banky, ale aj "zlaté nosnice“ medzi štátnymi firmami.
Navyše niektoré z týchto prosperujúcich firiem sprivatizovali štátom kontrolované spoločnosti západných krajín. Tam je predsa bežným javom, že popri súkromných existujú aj silné štátne podniky, pravda, so štandardným tvrdým manažérskym režimom. A čo sa týka argumentácie neoliberálov, treba si položiť otázku: Ako je možné, že existujú na svete štáty, kde je takmer nulová korupcia, existuje veľké prerozdeľovanie a tie štáty sú na čele konkurencieschopnosti? Nie štát je zlý hospodár, ale tí, čo konkrétne realizujú funkcie štátu, čiže politici. Najnovšou ukážkou boli zlaté padáky v slovenskom rezorte ministerstva dopravy."
Nazorovy konflikt lavice a pravice na Slovensku sa podoba konfliktu kohutov na smetisku. Mozno by bolo vhodne aby si okrem kikirikania(slovna bitka) pustili aj trochu peria. To smetisko je mozno prirovnat nasej ekonomike, ktora uz dlho nie je nasa ale ovladana cudzim kapitalom a preto nasim "kohutom" ostava iba pred nim stiahnut chvost. O com bude ta bitka - pravdepodobne o slovenskom statnom rozpocte- o rozpocte plnenom chudobou(dane z prijmov priemerne a podpriemerne zarabajucich, rovna DPH pre vsetkych vratane dochodcov). Slovesnko je chudobne a aj ten statny kapital(banky, poistovne, energetika, polnohospodarstvo) ti lavi aj pravi kohuti zasantrosili. Dnes tento kapital v cudzich rukach odnasa zo Slovenska viac ako 8 miliard eur vo forme ziskov a dividend co mohlo ist do SR. O tom to je!
Ano Cesi nestratili pamat, skoda, ze Slovaci ho ciastocne stratili. Ono nejde ani o ten -izmus ide skor o to, ze sa rapadne zhorsili zivotne podmienky viac ako 80% obyvatelov zijucich napr. na Slovensku z podpriemerneho a priemerneho platu a z dochodkov. Obrovska nezamestnanost, zle podmienky zalozenia rodiny(byty, jasle, skolky, zeny na materskej "dovolenke"). Pritom spolocnost vyrobi dost profitu ak by ten -izmus rozdeloval spravodlivo, moralne. Ten -izmus zabezpecil obrovske koristenie na obcanoch ked korist(cca 8 miliard) vyvaza von zo Slovenska. Ten -izmus vyprodukoval milionarov(na Slovensku cez 2000) a paradoxne viac ako polovica su byvali komunisti alebo ich deti.
Nechceme vladu komunistov ani lokajskych politikov, chceme moralny, spravodlivy spolocensky -izmus. Moze to byt napr. aj kapitalizmus s ludskou tvarou.
Nasi politici sa postarali o znicenie statneho kapitalu, z ktoreho by sa mohol plnit statny rozpocet. Dnes tento sprivatizovany statny kapital cudzim kapitalom vynasa zo Slovenska cez 8 miliard eur v podobe ziskov a dividend. Sukromny kapital sa nezucastnuje(cest vinimkam) na financovani skolstva(odpustenie dani, prispevky atd) ale surovo berie pracovnu silu bez toho, ze by sa podielal na financovani skolstva. Takze ucitelia, lekari, a ini pracujuci financovani zo SR su odkazani na chudobu, ktora plni SR(napr. aj dochodcovia - 20%DPH). Na dno je tahane cele Slovensko ked takmer 80% Slovakov zije z priemerneho a podpriemerneho platu a nizkych dochodkov.
Ekonomika Slovenska sa podoba modlidbe na kolenach pred svetovym kapitalom. "Prosime len neodidte vsak upravime zakonnik prace ako za nevolnictva, dame vam danove ulavy, mozete koristit na prirode, na ludoch". Ani EU nie je charita - potrebovala trhy na svoj smejd(potraviny) a lacnu pracovnu silu(automobilovy, elektronicky priemysel). Preco vyrabame tolko aut a televizorov a pritom dovazame potraviny? Na Slovensku je nasa vlada v ulohe prosebnika, na Slovensku vladne cudzi kapital. Cela zmena systemu je v jeho scenari. Tento scenar sa uplatnuje celosvetovo a nie je mozne uniku z neho. Kazda krajina, ktora sa iba naznakovo pokusa uniknut je konfrontovana s mocou svetoveho kapitalu. Koncentracia svetoveho kapitalu sa podoba ciernej diere vo vesmire poziera vsetko na okoli. Svetovy kapital nie je demokraticky, spravodlivy, moralny. Chce to zmenu a to celosvetovu.
Čítajte viac: http://www.sme.sk/diskusie/user_reaction_list.php? id_user=180870#ixzz29AkN65lK
Najzadlzenejsou krajinou sveta su USA a tie ratingove agentury maju sidlo v USA. Pod lampou byva tma!
Ratingove agentury su nastrojom svetoveho kapitalu, ktory koristi po celom svete na prirode a trhu prace.
Odporúčame