Niektoré "výhody" sú vyslovene fiktívne. Keď je napríklad doplatok na liek, ktorý som bol nútený zaplatiť v lekárni 11,31 a existuje jeho generická obdoba s doplatkom len 3,18, poisťovňa mi uzná len tých 3,18 a nikoho nezaujíma, že lacnejšia alternatíva nie je k dispozícii nielen v lekárni, ale distribučné spoločnosti tvrdia, že nie je ani u výrobcu, ktorý má dlhodobý výpadok výroby.
Podobne je možná zľava na odvoz smetí v obciach, kde platia paušálne poplatky za odvoz domového odpadu. Napríklad v BA sa platí podniku OLO podľa dohodnutého objemu a keď bývam v bytovom dome, museli by sa mi na zľavu poskladať susedia, čo si viem len ťažko predstaviť. Hlavne, keď nás je v dome asi tretina dôchodcov.


