Vlaky zadarmo
Večer na TA3 som sa musel zasmiať na argumentoch salónneho ekonóma z radov opozície, ktorý argumentoval, že cestovanie pre časť ľudí zadarmo bude stáť ročne 373,5 milióna Eur. Vyčísliť náklady na čosi, o čom v podstate nik netuší, aké to bude mať v praxi dôsledky, pomaly na cent, je hodné ekonómov typu Mikloš. Ten tiež vedel presne, koľko štát zarobí na zvýšení DPH. Keby bol onen expert povedal, že to bude stáť vyše 350, alebo temer 400 miliónov, možno by som to bol považoval za kvalifikovaný odhad, ale takto....
Dokonca, keď bude chcieť niekto po roku vyčísliť rast nákladov, alebo výnosov, kto dokáže presne vyčísliť, čo je dôsledok tohto opatrenia a čo nie. Zoberme si príklad že pôjde rodina s 2 rodičmi, jedným 20 ročným študentom a ďalšími dvoma 10 a 12 ročnými deťmi navštíviť rodinu na opačný koniec Slovenska, teda zaplatí povedzme 4*500km. Keby mali zaplatiť dvojnásobok, bolo by to pre nich priveľa a necestovali by. Je to pre rozpočet ŽS SR prínos, alebo strata??