Pochod mieru v Moskve: Ľudia žiadajú Kremeľ, aby stiahol ruských vojakov
Neísť voliť neznamenalo v sedemdesiatych rokoch a neskôr, vo väčšom meste, žiadne riziko represií a teda ani hrdinstvo. Ako to bolo na vidieku netuším. Ak mal s tým niekto problém, mohla to byť nanajvýš volebná komisia, pre nízku účasť, preto tým, čo neprišli, ale boli doma, opakovane pripomínali povinnosť zúčastniť sa volieb. Neúčasť zopár ľudí, nebola problém ani pre nich. Taktiež to, že občas niekto škrtol zopár mien na kandidátke, nebol žiadny problém. Veď režim sa snažil o dojem demokratickosti a podstatne dôveryhodnejšie vyzerá účasť povedzme 96,5%, z ktorých 98% hlasovalo za kandidátov NF, ako 100% v oboch prípadoch. Problém bol akurát v tom, že na každý post bol len jeden kandidát, schválený príslušným orgánom KSČ a NF a vo voľbách sa dalo hlasovať len za, alebo proti. Proti však bolo len zriedkavo viac, ako 2-5 hlasov. Ak by to bolo viac, ako polovica, netuším, čo by nasledovalo. Nebol som členom "rodnej strany", takže nemám predstavu, aké boli inštrukcie pre taký výsledok.