Vedľajšie účinky
Po páde "reálneho socializmu" bola hlásaná zásada, že nesmú byť žiadne obmedzenia a každý má mať možnosť študovať to, čo chce. Navyše boli v rámci privatizácie zlikvidované podnikové učilištia. Dnes žneme len to, čo sme vtedy, ako aj nasledujúcich 25 rokov zasiali.
Ešte aj rozdelenie VŠ na bakalárske a magisterské/inžinierske štúdium, bolo urobené temer všade formálne a nezmyselne. Jednoducho sa dovtedajšie prvé 3 roky teoretickej prípravy označili za bakalárske štúdium, ukončené záverečnou prácou a pokračovalo sa v špecializačnom druhostupňovom štúdiu. Pritom bakalárske štúdium by logicky malo byť kompletné a v podstate zamerané menej na teoretické základy a viac na ich praktickú aplikáciu. Čosi také však neexistuje. Bakalárske štúdium je teda logicky považované väčšinou zamestnávateľov za čosi neúplné, o jeho absolventov nemajú prirodzene záujem.