10/Hmlisté predstavy o Bohu a Vesmíre.
To, že si mysleli, že Zem je plocha mám z svätej Biblie. Mysleli si, že obývaný povrch možno vidieť z jedného miesta na najvyššom kopci. Taktiež považovali Zem za rovinu pod nebeskou klenbou:
Zj 7,1 Potom som videl štyroch anjelov, ako stoja na štyroch uhloch zeme a držia štvoro zemských vetrov, aby nevial vietor ani na zem, ani na more, ani na nijaký strom.
Mt 4:8 A zasa ho diabol vzal na veľmi vysoký vrch, ukázal mu všetky kráľovstvá sveta a ich slávu.
Iz 42, 5 Tak hovorí Boh, Pán, ktorý stvoril nebesá a rozostrel ich, ktorý upevnil zem a jej rastlinstvo, ktorý na nej dáva dych ľudu a vzduch tým, čo po nej chodia.
Jb 28, 24 lebo on rozhľad má k samým medziam zeme a vidí všetko, čo len pod nebom je.
Jr 10,13 Keď sa ozve, na nebi zahučia vody, od končín zeme dvíha oblaky, k dažďu pripája hromy a vietor zo svojich skladíšť vypúšťa.