Z historického poznania civilizačného vývoja druhu Homo je možné dedukovať pre náš druh všeobecne ako univerzálne platné tvrdenie,že všetko súvisí so všetkým,čo znamená,že všetko naše konanie v interakcii sa navzájom ovplyvňuje a vytvára obraz celku.
Edukačný spoločenský proces je z môjho pohľadu tým najúčinnejším a teda najdôležitejším prvkom v dosahovaní pozitívnych zmien v myslení a tým aj v konaní členov spoločnosti a teda aj pokroku v celospoločenskom a civilizačnom vývoja.
Preto najdôležitejším,lebo v rodinnom prostredí sa viac uplatňuje skúsenostný poznatkový stereotyp,naproti školskému edukačnému systému absorbujúcemu "informačnú novosť".
Ale má to jednu chybu a tou je osobnosť učiteľa a jeho individuálna schopnosť vykonávať učiteľské poslanie.Zámerne píšem poslanie a nie povolanie.Všetci dobre vieme,že ľudia hodnotia učiteľov na dobrých a zlých.
Riešením problému je vytvoriť systém v ktorom bude možnosť škodlivého vplyvu individuality učiteľa eliminovaná a informačná .pokr
