Tak jasné je jedine to, že si vytvárate svoje vlastné obsahy pojmov, vlastné kategórie a definície, úplne ignorujete definície slovníkové a všeobecne akceptované.
Tak jasné je jedine to, že si vytvárate svoje vlastné obsahy pojmov, vlastné kategórie a definície, úplne ignorujete definície slovníkové a všeobecne akceptované.
...len tej umelej inteligencie je stále tak nejako pomenej, pozerám.
Ale je fajn, že sme sa od jašterčiakov posunuli na vyššiu úroveň, môžeme sa teda hádam presunúť od alobalu na hlavách k zaručene fungujúcim rušičkám z e-shopov ;-D
Pani Malinová.
Ak by sa peniaze v predošlých dvoch rokoch nerozflákali na pomoc firmám (výsledok tlaku SaS), ktoré onedlho aj tak začnú krachovať, tak by tých peňazí na pomoc občanom bolo viac, to po prvé.
Po druhé, nikto nedokáže zaručiť to, či by politiku podpory firiem neprevádzala aj smerácko - kotlebácka vláda, ani to, či by neprevádzala pomoc seniorom a viacdetným rodinám na úkor ostatných voličov.
Čo sa týka krúžkov, rastie na Slovensku počet absolventov vysokých škôl bez pracovného uplatnenia a tak namiesto brigád budú viesť krúžky, pedagogické kvalifikácie sa hádam zafinancujú z eurofondov. Takéto schémy sú typickým produktom smeráckeho uvažovania a tak ani absencia takýchto úvah by sa pri ficovláde nedala vylúčiť.
K mediokracii sa vyjadrovať nebudem, to je stále dookola niečo o mediokracii a politike mieru rezignáciou: pripomína mi to časy noviny ZMENA, tam sa tiež hocijaká téma končila Srbskom.
Takže podľa Vás by sovietske republiky boli schopní obrániť výlučne iba nezmanipulovaní dobrovoľníci, tomu veríte?
Pani Malinová,
oslobodila teda Červená armáda v 2. svetovej vojne väčšinu Európy preto, že jej za chrbátom stáli politrukovia s namiereným revolverom?
(pokračovanie)
...alebo povedané prímerom: dať si rýchlovku neznamená "robiť milovanie".
Fakt, máte ten hokej v pojmoch.
Štáty majú prosperitu vďaka anarchizmu v oblasti podnikania? Ak dáva nejaký demokratický štát maximálne voľný priestor podnikaniu, tak sa nejedná o anarchizmus, keďže anarchizmus je filozofia odstránenia autorít.
Uvoľňovanie neznamená anarchizmus, dohovor nie je demokracia a sprísňovanie nie je autoritárstvo. Opakujem, drobná časť obsahu pojmu nie je synonymom celého pojmu samotného.
Ak sa dvaja tyrani medzi sebou dohodnú, tak netvoria anarchizmus, iba využívajú istý nástroj, ktorý je jedným z princípov anarchie, ale nie anarchiou samotnou. Ak sa iná skupina tyranov, konglomerát, hlasovaním o niečom rozhodne, tak netvoria demokraciu, využívajú len jeden z nástrojov, ktorý je INAK charakteristickým pre demokraciu (nie ňou samou).
Podobne, ak štát uvoľňuje podnikanie, tak vytvára v podnikateľskom segmentu viac slobody, ktorá je INAK jedným z cieľov anarchizmu, ale nie je anarchizmom samotným.
Miešate atribúty s cieľmi a zamieňate výsek za celok.
Demilitarizáciou by žiaden štát nebol ohrozený v prípade, ak by OSN bola nadnárodnou a mimovládnou inštitúciou, ktorá by do sporných oblastí vysielala kontingenty bez ohľadu na názor jednotlivých štátov.
Veď to je hádam základná podmienka i Vašich úvah, k tomu myslím smerujete: k OSN ako organizácii existujúcej mimo názory štátov, nad nimi. ...či?
Však píšete vo svojom článku, že anarchizmus je vhodný napríklad pre politiku podnikov.
Najprv zopakujem definíciu pojmu "anarchizmus" z wiki: Anarchizmus je politický a filozofický smer. Je to učenie presadzujúce oslobodenie jednotlivca a spoločnosti od nátlaku rôznych spoločenských inštitúcií či ideológií. Cieľom tohto smeru je vytvoriť slobodnú anarchistickú spoločnosť – anarchiu.
...a následne sa opýtam, či podľa Vás má byť teda politikou podnikov oslobodenie jedinca od nátlaku. Poznáte podnik, v ktorom by ste sa mohli vybrať, či budete izolovaný od rozhodnutí zhora?
(pokračovanie)
Píšete: "Co sa tyka migracie von, najprv demokracia prestane fungovat a az potom sa migruje von. Napr. niekto umre. Taka demokracia, ktora by vyriesila vecny zivot neexistuje."
Ešte ste nepočuli o niekom, kto by opustil dobrovoľne demokraciu a odišiel do autokracie? Čo ja viem, trebárs taký Aristoteles? Alebo ľavicoví aktivisti, ktorí opustili západné krajiny a dožívali v Sovietskom zväze?
Lenže vy do oho miešate svetový poriadok, ako by sa jednalo o uskutočňovaný monopol na moc, ktorý teda ale zatiaľ neexistuje. Vzťahy medzi štátmi v kategóriách "anarchia" a "demokracia" (alebo si tam dosaďte "anarchizmus" tak, ako ste si zadefinoval, ináč, to by ma zaujímalo, ako pojem "anarchizmus" definujete Vy) by mohli fungovať iba vzhľadom k už ustanovenému mocenskému systému, ktorý by bol prijatý celosvetovo.
Píšete: "Ak niekto polemizuje, tak preto lebo ludia nevedia co je demokracia. Vela ludi si pod demokraciou predstavuje odhlasovanie pravidla vacsinou. Ale kto to pravidlo a ako bude vymahat uz nikto nevie :)"...ALE VIE, pravidlá vymáhajú v demokracii inštitúcie, na existencii ktorých sa väčšina dokáže zhodnúť buď priamo, alebo prostredníctvom volených predstaviteľov.
Vylúčenie práveže v anarchii nemôže pripadať do úvahy. O vylúčení jedinca či skupiny totiž musí rozhodnúť autorita, ktorá ale v anarchii neexistuje. (pokračovanie--)
(pokračovanie)
Píšete: "To Taliansko s Nemeckom, ak mali rovnaky ciel a nikto ho nemohol upravovat, islo o anarchizmus. Ak si ciel prisposobit mohli aby vyhovoval obom, islo o demokraciu."
Ak si nejaký štát prispôsobí svoje ciele štátu, tak ide o demokraciu, ale ak majú rovnaký cieľ a nikto ho nemôže upravovať, tak ide o anarchizmus?
Čo pakt Ribbentrop - Molotov, rozdelenie Poľska?
O čo ide v tomto prípade? O demokratický anarchizmus? O anarchistickú demokraciu? Alebo išlo najprv o anarchizmus a po dohode už o demokraciu?
Tak fakt, akože...
Dosť pochybujem, že pri otázke vzájomných vzťahov medzi štátmi je možné hovoriť o kategórii "anarchimus". Stačí si hádam pozrieť bežnú definíciu na wiki:
"Anarchizmus je politický a filozofický smer. Je to učenie presadzujúce oslobodenie jednotlivca a spoločnosti od nátlaku rôznych spoločenských inštitúcií či ideológií. Cieľom tohto smeru je vytvoriť slobodnú anarchistickú spoločnosť – anarchiu."
Tak neviem, kde vo vzájomnom vzťahu štátov chcete hľadať oslobodenie jednotlivca a spoločnosti od nátlaku rôznych spoločenských inštitúcií či ideológií?
Rovnako vo vzťahu medzi štátmi nemožno použiť slovo "demokracia". Ako chcete do vzájomného vzťahu dvoch štátov napchať vládu ľudu?
Vo vzťahu štátov môžeme hovoriť maximálne v kategóriách "rovnocennosti", "viazanosti", "podriadenosti", atď. Všetko toto sú len určité kategórie, kvality, ktoré sú AJ vo vzťahu k pojmom "demokracia" a "anarchizmus" len v určitom pomere, nie sú to synonymá. (pokračovanie--)
Rozhodne som nemal na mysli trebárs Rusko. Ide o teoretický model, o mieru pravdepodobnosti. Miera pravdepodobnosti existencie "dobrej" diktatúry (napr. v porovnaní s demokratickými štátmi) je síce relatívne nízka, ale nie nulová.
Práve naopak. V každej spoločnosti tvoria názoroví extrémisti okolo 10% obyvateľstva.
V systéme parlamentných strán získavajú extrémisti vyšší počet percent preto, že v istých obdobiach sa časť spektra voličov VŠETKÝCH strán ťahá k extrému a tak v praxi môžeme získať extrémistický parlament zložený na základe podpory 10tich% extrém voličov SaS, 10tich% extrém voličov OĽaNO, 10tich% extrém voličov SMERu, 10tich% extrém voličov KDH, atď. Pri jednomandátovom obvode (celé Slovensko) a preferenčných hlasoch (krúžkovanie) je riziko ešte vyššie.
V prípade priamo volených poslancov dostanete stále iba pomer k obyvateľstvu, extrém bude tvoriť max. 10% z celku.
Z toho by som si zasa až tak veľa nerobil, trebárs také Rusko je zasa potomkom Východorímskej ríše.
Odporúčame