Rozdelenie Československa bol skôr úspech ako katastrofa
Keďže sa predstavitelia dvoch našich republík nevedeli dohodnúť na kompetenciách národných štátov, tak bolo pokojné rozdelenie tým najlepším riešením, ktoré bolo k dispozícii. Na českej strane prevládali predstavy o unitárnom štáte , podporované Havlom a jeho okolím a na Slovensku sa jednalo o vznik autentickej federácie, v ktorej by mali republiky viac samostatnosti, ako tomu bolo pred zmenou režimu. Niekoľko razy opakované stretnutia českých a slovenských politikov, na rôznych hradoch a zámkoch , neviedli k vzájomne uspokojivému výsledku, tak došlo k rozdeleniu. Skončili nekonečné rozhovory o tom, že kto na koho dopláca, české reči o "penězovode" z Česka na Slovensko a každý teraz ideme po svojom a za svoje. Nechápem, že čo je zlé na tom, že máme , ako občania Slovenskej republiky, svoj osud, vo vlastných rukách . Že nám vládnu ľudia, ktorí sa nám nepáčia, to je len naša vina .