Téza, žeby mali mať ako spätnú väzbu dochodcovia dôchodok zvýšený podĺa počtu a uplatnenia nimi vychovaných detí je systémovo spravna a vychadza zo systému troch grošov. Mala to byť súčasne reakcia na nedokonalosti Bismarckom zavedeného priebežného systému ,kde dokazateľne win win statégia je DINK (double income, no kids), čo ale v prípade nízkej plodnosti nie je udržateľné a absolútne nespravodlivé.
Ide totižto o to, že ľudia, ktorí nemajú deti, alebo malo v podstate silne profitujú z tých, čo ich majú a pretože vychovať dieťa je dnes nakladné a spoločnosť iba malú časť nakladov saturuje , je to súčasne nespravodlivé. Bezdetní neinvestujú statisíce do vychovy detí, majú väčšiu flexibilitu v zamestnaní a možnosť kariery a ešte z tých vyšších príjmov pri kariere aj ťažia lebo z toho sa im vypočíta vyšší dôchodok. Je rad prác napr Esping Andersen, ktorí sa týmto zaoberali a jednoducho nejaká korekcia je tu skutočne nutná . Že realizacia u nas bola na nič beriem ...ale myšlienka...


