"Zhovadenie" redaktora Denníka N
Tak ak je najvalidnejší ukazovateľ urovne a dynamiky hospodarstrva daného štatu HDP, tak si porovnaj napr z dostupných udajov priemerný rast HDP Irska a Číny počas dlhšieho obdobia,čo zistíš ?
Ja som si dal od r 2000 (vratane) do r 2023 a vyšiel mi priemerný ročný rast HDP Irska 5,26 %, priemerný ročný rast Číny 8,2 % . Oboje vysoké, Číny o čosi viac.Tam by to bolo v zasade porovnateľné .
Ibaže.
Zasadne iné čísla sú z akej urovne to išlo, a či je tá dynamika udržateľná . U Číny nie, už to klesa na cca 5 % a tým, že Čína začína vymierať a nemá odkiaĺ brať masívne ľudí bude fajn, ak udrží rast nad nulou , lebo aj pri nulovom taste budú ľuda bohatnúť. Momentalne ale majú 12 % urovne HDP na obyvateľa oproti Irsku a poterebovali by dalších 25 rokov takého rýchleho rozvoja aký mali, aby dosiahli aspoň 30 % HDP na obyvateľa aký bude mať vtedy pri podobnom rozvoji Irsko .No a to Irsko ma kapacitu mať dalších 25 rokov podobný vývoj. A kedže sú tam už teraz vysoké mzdy a demokracia...