Pretože oficiálne štatistiky sa v Európe a iných civilizovaných krajinách robia už od čias Márie Terézie na základe stáročiami overených jednotných postupov. Preto aj trvá nejaký čas (mesiace) než sa vydajú.
Kovidové štatistiky si robí každá krajina podľa vlastných postupov a kritérií a zaznamenávajú to čo sa v daný deň podarilo zosumarizovať. Už iba to, že u nás sa pravdepodobne ako v jedinej krajine v Európe určujú obete kovidu na základe pitvy je toto hlásenie obetí oneskorené a hlásime iba obete ktoré zomreli na kovid (od decembra do marca to mohlo byť oneskorené aj dva tri týždne až mesiac). Ostatné krajiny hlásia úmrtia spolu (na kovid aj s kovidom) a koľko hlásení v daný deň dostali toľko zverejnia. Ale Česi a Švédi každý deň zverejnia nejaké číslo a naviac spätne dopĺňajú počty úmrtí k dátumu kedy zomreli. My a Rakúšania zverejňujeme Počty PCR testov, Poliaci nerozlišujú a hlásia celkové počty PCR+ AG testov. Česi to majú ešte zložitejšie, takže celkovo je v tom miš maš.


