Nesúhlasím. Nie je všetko ideálne, ale učíme sa.
Nesúhlasím. Nie je všetko ideálne, ale učíme sa.
Múdri ľudia by nedovolili, aby to zašlo až sem. Automobilový priemysel v Európe riadia nadutí arogantní nevzdelaní hlupáci. Zákonite sme museli skončiť takto. Som konštruktér. Už 33 rokov. To, že niečo nie je v poriadku, som pochopil pred 20 rokmi. Celý ten čas sa kládol dôraz na styling, lebo predáva. Fyzika je úplne mimo.
Držíme tradície. Zase kolaborujeme s fašistami ako za Tisa a Maďari s nami. Snáď to dobre dopadne tak ako to dobre dopadlo aj vtedy pred 79 rokmi...
Čo by tých mladých malo držať doma? To že im Fico zavesí každému na krk dvoch dôchodcov a jedného predčasného dôchodcu s trinástym a štrnástym dôchodkom? Pretože postupne zmrzačil a rozkradol druhý pilier.
Výboh je Ficov kamarát. Fico je Kočnerov "šéf". Haščák je business partner, lebo si rozdelili záujmové zóny - gorila. Brhel je spolumajiteľ Smeru kde je Fico výkonný riaditeľ. Širokého Fico za štátne peniaze vykúpil z nezaplatených faktúr. Čo ešte potrebuješ vedieť?
Ty si v poriadku?
Zaujímavé, že Ficovoliči stále vidia problém všade inde, len nie vo Ficovi samotnom. 930 tis. Slovákov robí v zahraničí a ďalší odchádzajú. Ako zamestnanci by na Slovensku zaplatili rádovo 10 až 20 miliárd Eur na daniach a odvodoch ročne. Ale Ficovoliči nerozlišujú rozdiel medzi milión a miliarda, tak im to zbytočne vysvetľujem.
Opýtaj sa Bodora, Širokého, Výboha, Kočnera, Haščáka a Brhela kde je tvoj dôchodok.
Za to môže určire Šimečka. ...alebo jeden z dvojice Matovič, Radičová.
Nebojte. Fico založí nejaký Zlodejstav a vybuduje vám kanalizáciu.
Laco, povedz Ficovi aby napr. vypýtal nejaké poniaze aj od Širokého za kauzu Váhostav.
Toto je katastrofa hypergalaktických rozmerov. Zlatá povodeň!
Nie je to osada. Je to dedina v okrese Senec s takmer 2000 obyvateľmi.
Teraz som bol v našom dedinskom obchode. Policajti tam urobili záťah na skupinu, ktorá tam denne kradla. Podľa Fica krádež nie je trestný čin, ale majiteľku malých potravín na dedine takéto kradnutie spoľahlivo dovedie ku krachu a dôchodcovia na dedine ostanú bez obchodu. Takéto morálne štandardy nám tu teraz nastavil Fico. Zdravím jeho voličov.
Veľa škody v koncerne VW napáchali trojvalce, ktoré predávajú ako by to boli normálne motory. Ďakujem pekne. Taký motor si môžu beztrestne dať do triedy, ktorú interne označujú A00 - teda VW Up!, alebo historicky VW Lupo.
Po uvedení ID3 na trh som čakal ID2 a ID1. No prišlo ID4, ID5 a ID7. VW sa podarilo všetkým dokázať ako to s EV nejde. Od BMW som čakal pokračovanie i3. Zrušili to a dnes už predávajú len opachy. ...ale pozrite sa ako vyzerajú a aké majú parametre Tesly alebo čínske EV. Elektromobil je v pohode a dobrá vec. Šetrí energiu, prírodu aj peniaze ľuďom (taký čo sa netvári ako hodová strelnica za milión eur). Príčiny problémov sú dve:
1. Katastrofálne uchopenie elektromobility automobilkami
2. Automobilkami osprostení zákazníci majú nerealistické očakávania
Na denné dochádzanie do práce je EV super riešenie. ...ale to by to auto malo aj tak vypadať, že slúži na denné dochádzanie do práce.
K tomu samozrejme redukcia hmotnosti neodpružených hmôt a momentov zotrvačnosti rotačných hmôt - pneu žiadne valce ale max. šírka 165. Zníženie karosérie znamená zmenšenie presklených plôch. Nastaviteľná pedálová skupina a zväčšený rozsah pozdĺžneho nastavenia volantu umožňujú idálne fixovať prednú sedačku v pozdĺžnom smere, alebo znížiť rozsah nastavenia - priestor pre batérie pod sedačkou. Skrátka, elektrické auto musí vypadať uplne inak ako auto so spaľovacím motorom!
Odpoveď je jednoduchá. Menšie jazdné odpory - na rovnaký dojazd stačí menej batérií. Batérie môžu byť pod sedadlami a v stredovom tunely. Priestor na nohy môže ostať voľný. Nahánať dojazd je pekný šport, ale predražuje to auto, komplikuje konštrukciu a zvyšuje hmotnosť. Elektroauto s dnešnými batériami aj tak nebude diaľkový koráb čo ťa odvezie na Jupiter bez medzipristátia, ale na denné dochádzanie do práce bohato stačí aj dojazd 400km. A to môžeme vyhodiť tretinu batérií. Ďalšia úspora hmotnosti je homologovať auto pre 4 osoby - plná obsadenosť je 0% prevádzky vozidla. To je 75kg úspora na hmotnosti pasažiera a k tomu prislúchajúca úspora hmotnosti karosérie cca 50kg. Najvyššia konštrukčná rýchlosť 145km/h dáva možnosť ušetriť hmotnosť na komponentoch podvozku (nemusíme počítať s verziou GTI čo má maximálku 250km/h).
Myslí si niekto, že práve toto auto chýbalo na svete? A ešte jedna otázka. Je nejaká nádej, že toto auto vydrží 5 alebo 7 rokov vo výrobe? Prináša už dnes zastaranú technológiu - elektronika, software, batérie... Navyše nešťastný formát SUV a jeho vysoké energetické nároky. Priemerná spotreba cez 20kWh/100km je kliniec do truhly ešte pred krstom. Spotreba musí byť 15kWh/100km max, ale lepšie keď smeruje k 10kWh/100km - to znamená malá čelná plocha, pneumatiky so zníženým valivým odporom, čo najnižšia hmotnosť a koeficient odporu vzduchu - aktívne aerodynamické prvky v karosérii.
Ty asi nevieš čo je to robota. Garantujem ti, že tvoji starí rodičia si ani nevedeli predstaviť to čo my podstupujeme každý deň. Myslím nás, čo robíme tu na Slovensku v malých firmách. Zákonník práce je len rozprávka na dobrú noc.
Otvára sa mi nožík vo vrecku, keď znova a znova čítam tieto hlúposti. V dnešnej podobe automobilu je príliš veľa emócii a príliš málo rácia a cena, ktorú platíme za tento už dnes neúnosný stav je privysoká. Z automobiliek počujeme len vyplakávanie. 30 rokov ignorovali jasné signály EU. Osprostievali zákazníkov predimenzovanými opachami a tí majú dnes úplne skreslené očakávania. ...aj v diskusii pod týmto článkom sa to iste prejaví.
Odporúčame