Zase hladáte chybu všade, len nie u seba. Filozofia dnešných poľno"hospodárov" je tragická. Vyjedia striedku chleba a kôrku zahodia. Zoberú úrodu z poľa, ale o okolité pozemky sa nestarajú. A tak isto sa postavili k problematike rozdelenia veľkých polí na menšie. Zámer a nariadenie majú svoje opodstatnenie. Lenže jeho realizácia hlupákmi dopadla presne tak ako všetko ostatné. Teda úplne zle. Skúste sa opýtať svojich prarodičov a praprarodičov, ak ešte žijú, ako vypadalo okolie polí pred kolektivizáciou poľnohospodárstva komunistami. Každý sa aj tam snažil dorobiť čo-to pre svoje hospodárstvo. Medze boli vykosené a vŕby každý rok opílené. Trávu zožrala hydina a konáre stromov zhoreli cez zimu v sporáku. Jarky pri cestách tak isto. Žiadne pokročilé civilizácie hlodavcov nemali šancu. Snáď sa to raz vráti a ľudia prídu na to, že namiesto buriny tam môže rásť niečo užitočné. Ale prvý sa musí vrátiť zdravý rozum.


