Cize aby ste dobre chapali, ako by to malo vyzerat, aby neplatil princip kolektivnej viny: Najskor sa nejaka krajina rozhodne napadnut inu krajinu. Pripravi si na to armadu a ide sa na vec. Ludia v danej krajine tlieskaju, mavaju vlajockami, zdvihaju pravicu, a su stastni ze sa im dari vrazdit a kradnut v susednej krajine (Nehovorim o Madarsku). Lenze potom sa situacia obrati a zrazu zacnu prehravat. Potom im uz nevonia, ze prehravaju a najradsej by boli aby vojna nebola. Potom vojnu prehraju. A potom prichadza ten moment. Ako si moze niekto dovolit brat krajinu na zodpovednost, ved zodpovedni musia byt iba jednotlivci. A tak sa vyberie jeden (fuhrer) a tomu sa napari 5 rokov basy, za 2,5 roka ho pre slusne spravanie pustia, pre nich stale zostane hrdinom a po 40 rokoch zacnu prepisovat dejiny a zacnu vysvetlovat, ze za rozputanie vojny bol zodpovedny ten, koho napadli. No nie je to uzasne?

