Osud obcí Kľak a Ostrý Grúň: verzia 1.) Obce boli vypálené a časť obyvateľstva povraždená za pomoc partizánom po vypuknutí SNP. Verzia 2.) Dôvodom bolo ustavičné terorizovanie a okrádanie neozbrojeného obyvateľstva nemeckej národnosti obcí Veľké Pole a Píla partizánmi z ktorých prevažnú väčšinu tvorili chlapi z uvedených obcí.Boli viackrát varovaní, aby od takéhoto konania ihneď upustili.A teraz buďme múdri.Tú druhú verziu nikde nenájdeme. Mne to povedal jeden pán z Regensburgu v r.1991. Žil pred vojnou v obci Píla, v r.1945 mal 17 rokov - zúčastnil sa toho a po vojne bol odsunutý. Takže kde je pravda?

