odpovedám oneskorene, keď sa príspevok zbavil nevhodnej časti ;o))))
... Japonci neťahali horúce zemiaky, oni sadili svoje horúce zemiaky ... teda nahrádzali jeden kolonializmus iným ..
... politika USA presadzovala záujmy cez ekonomiku, nie politiku... preto podporovali nezávislosť výmenou za demokratický, liberálny alebo nedemokratický podriadený systém
... tak to presadzovali v Európe, vďaka čomu mimochodom vzniklo ČSR a tak to presadzovali nielen v latinskej amerike ...
rozpadom kolonializmu oslabili konkurentov (Španielsko, Britániu, Francúzsko) a otvorili pre svoju produkciu trhy bez politických bariér..
... oslabené kolónie s vnútornými problémami však nedokázali riešiť dôsledky kolonializmu, čo nútilo američanov podieľať sa na medzinárodnej politike viac ako asi pôvodne uvažovali...
.. nemusím schvaľovať politiku USA, ak chápem ako sa z izolacionizmu stal stala "policajtom" sveta ... pretože ak chcem zmeniť jej postavenie, musím odstrániť príčiny nie dôsledky..


