Nemali by byť občania informovaní až o výsledkoch objektívneho vyšetrenia aktuálnych káuz? Prečo majú byť vťahovaní do záchvatu povolebnej vyšetrovacej aktivity s výsledkami volieb nespokojných politikov? Politické šarvátky "zneisťujú" občanov, ktorí strácajú dôveru v akékoľvek aktivity verejných činiteľov. Kde má jednoduchý občan nachádzať zmysluplné hodnoty, dôveryhodných odborníkov? V politike vraj vládnu zlodeji, tvrdia tí jediní "mravne bezúhonní", tí dvaja či traja, ktorí sa cítia povolaní a predurčení vládnuť. (Kde boli do volieb s vážnymi obvineniami, predtým ich "neosvietilo"?) Niet tu už čomu veriť. Zlyháva rodina, zlyháva škola, zlyháva zdravotníctvo, zlyhávajú politici. Kde niet ideálov, rešpektu, kde niet hodnôt a kompetentných, ktorým môže veriť väčšina občanov, tam sa nemožno čudovať vzostupu extrémizmu.Ten sa sa presadzuje tam,kde zlyhávajú regulárne postupy výchovy a vzdelávania občanov. Najmä výchovy ku kritickému mysleniu. Toto nemajú na zreteli ani súčasné médiá.

