V každej rodine sú pamätníci zdravotnej starostlivosti poskytovanej v minulosti popri lekároch zdravotnými sestrami, absolventkami stredných zdravotníckych škôl, ktoré odborne zdatne, na úrovni, zvládali enormné množstvo práce. A pamätníci oceňujú aj ich nesmiernu ohľaduplnosť, empatiu. Prečo teda toľké zdôrazňovanie potreby vysokoškolského vzdelávania? Ak je také vzdelanie nevyhnutné, tak len na istých špecifických pracoviskách.Aj v článku jedného známeho týždenníka dokonca zdravotná sestra upozorňovala na skutočnosť, že s rastúcou vzdelanosťou pribúda i množstvo sestier s "fajnovým" správaním sa, pre ktoré je robiť isté úkony ponižujúce.
To, na čo sa podujímajú v Čechách, treba neodkladne realizovať aj na Slovensku.Platy sestier, ako aj učiteľov, treba dvíhať, ale nevyhnutne treba prehodnotiť a skvalitniť spôsob ich odborného vzdelávania,ich profesijné kompetencie.(Pribúdajú tituly, pred menom i za menom, ale rovnakým tempom neubúdajú nedostatky v zdravotníctve i v školstve.)

