10 dôvodov pre II. pilier
No Krija zaťal si teda zasa typicky pre teba, ale po´dme pekne po poriadku:
1. Demografická kríza a prehlbujúci sa deficit I.piliera - áno správne si vyčíslil ako by to bolo, keby sme nemali v súčasnosti 2. pilier. Ale čo do budúcna? Tých 780, 3 mil. eur v SP už logicky nebude chýbať, keďže ich budú mať sporitelia na svojich účtoch.
-Ak mladí ľudia nebudú schopní produkovať dostatok hodnôt a tým zabraňovať inflácii tak peniaze v II. pilieri zhltne inflačná špirála ako vietor dvere od hajzla. Mladí pracujúci ľudia to ustoja, lebo nominálna mzda im bude rásť takmer zarovno s infláciou, lenže dôchodcovia a...
Problém je totižto v inom. Demografická kríza v budúcnosti sa chápe hlavne v tom, že aktívnych ľudí bude stále menej a nároky na dôchodky vďaka prestárlosti budú narastať. Nebude toho, čo by I. pilier napumpoval, takže aj ke´d máš pravdu, že nejaké peniaze v II. pilieri možno zhltne inflácia, ale budú stále tam a adresné.