3 tí pilier je cesta ,ktorá však pôvodne mala byť prilepšením k dôchodku. Dnes je veľa ľudí čo má 3 tí pilier a ušetrili si tam od jeho začiatku možno aj 10000 EUR . Tí čo začnú šetriť v mladosti ,tak tam môžu mať aj trojnásobok. Predĺženie odchodu do dôchodku napr o 1 rok pri ušetrení 10000 EUR im prinesie v prípade odchodu v 62 jke ( t. j. predčasne ) potrebu vybrať si polovicu jednorázovo ( t.j. 5000 EUR/12 mesiacov = 446 EUR mesačne) + druhú polovicu môžu čerpať počas počas minimálne 5 tich rokov t.j cca 40 EUR mesačne čo im bude kompenzovať stratu z dôvodu predčasného odchodu do dôchodku . Samozrejme je to pekné ,ale zámer bol iný. Odbory by mali najskôr preveriť ako sa využíva 3 tí pilier a trvať na tom aby všetci zamestnávatelia tretí pilier rešpektovali . Dnes aj štátne organizácie , ktoré majú tretí pilier v KZ vyššieho stupňa tieto príspevky svojim zamestnancom nedávajú ....


