Dôchodcovia budú o 20 rokov potrebovať 3. pilier, tvrdí Richter
Pán minister ak dnes zarába a odvádza do dôchodku 2 000 000 zamestnancov a vďaka politike znižovania počtu zamestnancov ( technika, nižšia potreba zamestancov, demografia,... ) o x rokov bude pracovať a odvádzať len 1 000 000 zamestancov ,tak rozdiel odvodov a výplat dôchodku ( + inflácia) bude prinášať deficit. V prípade, že by to bolo naopak a počet zamestancov bude stúpať , tak vznikne prebytok , ktorý musí štát ukladať pre prípad opačného vývoja a nesmie peniaze "prežrať" . V kapitalizme ,ktorý neustále tlačí do zvyšovania produktivity však o náraste počtu zamestnancov nemôžeme hovoriť . My čo sme nemali v minulosti možnosť sporiť na vlastné účty predsa nemôžeme byť dookola strašení tým , že bez vlastných peňazí nebudeme mať dosť z penzie štátu . Ak je to tak ,tak prečo stále meníte neustále podmienky a dnes krátite dôchodky tým ,ktorý zarábajú viac ako je 1,25 priemerného dôchodku ? Veď oni nemôžu za stav zamestnanosti a politiku štátu . Za čo je vlastne zodpovedný štát ?