Pýtam sa vás starších kolo 48 a viac keď ste boli v 1989 štrajkovať chceli ste tu Americké vojsko a NATO? ? ?
ČSR bola uzavretá ekonomika.
Takže všetky firmy - strojárske, chemické, stavebné, petrochemické, ťažobné a i.
pracovali primárne pre trh ČSR.
Poľnohospodárstvo a chov zvierat produkovali dostatok ovocia, zeleniny, mäsa a mlieka pre celý štát.
Neboli banány, pomaranče , mandarinky.
Prečo?
Pretože banány, pomaranče, mandarinky v ČSR nerástli.
Všimnite si, čo sa najviac kritizuje?
Že neboli banány.
Kritizuje niekto, že nebolo dosť mlieka, masla, chleba, mäsa?
Nie.
Problém nebol ani s menou.
Korunu československú emitovala štátna banka, podľa medzinárodných pravidiel.
Opäť problém - cudzia mena.
Ak chcel občan vycestovať, nemal napr. DEM.
Uzavretá ekonomika má cudziu menu iba v prípade vývozu produkcie, ak prídu turisti a cudziu menu tu nechajú a i.
Napríklad: Matador Bratislava ročne do Nemecka, Kanady, Rakúska, či USA vyviezla 1 milión termoforov
-zahrievacích fliaš z gumy.
Za to inkasovala firma cca 2 mil USD.
Ale išli nie do firmy, ale do štátnej kasy a štát ich prerozdeľoval.
Atď.