Ktorú firmu konkrétne máš na mysli?
Ak vezmeme nejakú automobilku, napr. nemeckú, montujúcu v SR, ktorá zamestnáva napr. 1000 ľudí, tak
je vysvetlenie jednoduché.
Každý rok hospodári tak, aby neplatila dane, tzn, daňový základ je niekde tesne nad nulou.
(Daňový základ je rozdiel medzi príjmami a výdajmi. Daň je 20% z daňového základu).
Ak je daňový základ 0, príjmy sa rovnajú výdajom.
Nevytvára preto, mimo povinných rezerv, žiadne iba tak ležiace peniaze na účte.
Všetky voľné zdroje odvedie svojim akcionárom, ktorí sídlia mimo SR.
Ak prestane vyrábať, okamžite jej zostanú iba náklady.
Osobné náklady sú náklady na mzdy, odvody a poistenia zamestnancov.
Ak má teda 1000 zamestnancov a priemerná hrubá mzda je 1000 Eur, plus cca 400 Eur sú odvody a poistné, tak osobné náklady na jedného zamestnanca sú cca 1400 Eur mesačne.
Na 1000 zamestnancov to je 1, 4 mil. Eur mesačne.
Ak automobilka nemá tržby a nemá ani finančné rezervy, čo si myslíme, že nastane v najbližších dňoch?
S úctou
domino

