EU má federálne usporiadanie.
Federácia je zväz, pozostávajúci zo štátov, ktoré majú autonómiu.
EU má spoločnú vládu (komisia), spoločnú menu, spoločnú zahraničnú politiku, spoločnú obranu.
Federácia je nesporná, bola uzavretá v Maastrichskej zmluve a potvrdená v Lisabonskej.
Aby obyvateľstvo a časť politikov neprotestovalo, tak sa nazvala Únia.
Môžeme diskutovať, či na stupnici od 1 do 10, máme federáciu na stupni 3, 5, alebo 7.
V r. 1972 prijímalo vtedajšie ES, ktoré predstavovalo 6 štátov, V. Britániu.
Odvtedy je stupeň federácie rozhodne vyšší.
A dnes je nižší, ako bude o 10 rokov.
Sledujem vývoj EU od r. 1890 a musím povedať, že sa nezastavil, ale stále postupuje.
USA sú - Únia Amerických štátov a čo sú?
Federáciou.
At ahoj.
domino svetík

