stat ako zamestnavatel platy zvysuje
vsetko ostatne je v rukach firiem a zamestnancov (odborov)
places na nespravnom hrobe
stat ako zamestnavatel platy zvysuje
vsetko ostatne je v rukach firiem a zamestnancov (odborov)
places na nespravnom hrobe
tak tak, treba voilit tych, ktory navrhli minimalnu mzdu 1 euro, sak tym chudobnym vraj staci robit za menej
uz sa na to tesim, na to odbyrokratizovanie :-D, ktoraze vlada to urobi?
mimochodom moja prva podnikatelska - vtedy zivnost - sa datuje par rokov po pade rezimu, takze nepotrebujem pocuvat blekoty rychlokvasenych "odbornikov", kedze som mal moznost postupne zazit vsetky zmeny podniaktelskeho prostredia za pochodu
1. je to viac rovin, plat je vysledkom ochoty ludi pracovat za navrhnutu cenu a ochoty firmy, taku cenu zaplatit - a ta ochota ma svoje hranice
v pripade SVK, ktore ma zufalo malo vlastneho slovenskeho kapitalu, je riziko, ze nebude ochota liat peniaze sem, ked ich mozu preinvestovat doma - tu je horna hranica z hladiska firmy
no a dolna je celkova sitruacia na Slovensku, ak je priemerny plat na urovni 1000, tak najdes dostatok ludi, ktori ti budu makat za 1500 a citit sa ako krali
cize tento balans je klucovy a skokove zmeny su vzdy rizikove
2. urcite, hore pojde to, kde je viac domacej ludskej prace, co su typicky sluzby, ale so zvysovanim priemerneho platu sa aj Slovakom relativne "zlacnuju" spotrebne vyrobky, ak chce niekto, aby mu to "zlacnelo" skokom, musi ist do odvetvi, kde to zarobi
ty brdo, ten dubak je "chudak" :-)
dubakdubak je niekto uplne iny
myslenie nespokojnej obcianky zodpoveda krizencovi neskoreho socializmu, s mensou ludackou prisadou a liberalnou predstavou, ze za nu niekto iny nieco vyriesi
s tym urcite uspejes :-D
nemecky VW slovenskemu robosovi doniesol ako na tacke konkurencieschopny vyrobok, jeho vyskum, vyvoj, trhy, marketing a este aj miliardu + eur, jediny vklad slovenskeho robosa je to, ze mu to zmontuje, mozno o trosku lepsie ako na zapade
tak sa necuduj, ze nemecky podnikatel bude davat viac "svojim"
az bude slovensky podnikatel schopny vyvinut auto, postavit zavod, presadit vyrobok na trhu a konkurovat celemu svetu, potom moze uprednostnovat Slovakov
ale Slovaci, ako vzdy vdacni, ho aj tak vyhlasia za oligarchu a pojdu mu hulakat pred dom
hladas spravodlivost tam, kde nie je :-) platy su ako poker - ani tam nemusia vyhrat najlepsie karty, ale pevne nervy
vzdy som tvrdil, ze problem je v nizkych platoch na SVK, ale kazde platove vyrovnavanie znamena aj vyrovnavanie nakladov so zapadom, a to by mnohi ludia horko zaplakali, keby mali platit to, co vonku
problem je ten, ze vo svete, kde su otvorene hranice, je odliv ludi za vyssimi prilezitostami a platmi prirodzeny - a to sa nevyriesi znizenim poctu VS, navyse my tu mame specificku situaciu - v susednej Ceskej republike moze studovat bez jazykovej bariery aj ten, ktory by inak na zahranicnu VS nemal, takze vsetky obvmedzenia povedu len k dalsiemu odlivu ludi
ak odborne profesie vedia zarobit, a ludia tam nejdu, tak problem nebude vo vyske prijmov
obavam sa, ze zo setrenia na byrokracii sa neziska az tak vela, aby sa z toho dali robit zazraky
minimalna mzda tlaci najnizsie prijmy hore - je zaujimave, ze niektori ludia vidia spasitelov v politikoch, ktory ju navrhli zrusit
nikdy nemali Slovaci take moznosti ako teraz a len placu, placu a placu...
- kto chce mat zapadny plat, moze vycestovat na zapad
- kto vie, ten si vie zapadny plat zarobit aj tu
- pendleri mozu zarabat vonku a zit za menej doma
- kto sa stazuje, ze nemal pracu, teraz ma ovela viac prilezitosti
kto vie montovat, moze montovat, kto programovat, moze programovat, kto podnikat, tak moze podnikat
kto toho vela nevie, nuz ten bude musiet urobit kompromisy, alebo hladat cestu, ako sa stat atraktivnejsim na trhu prace
urcite su skupiny ludi, pre ktorych uz tento rezim nie je a budu viac na strane tych, ktori prehravaju
cudzi pracovnici naplnaju danami a odvodmi domacu kasu a v pripade kriz tvoria vankus na pracovnom trhu, ktory tlmi dopady prepustania pre Slovakov
lenze preco teraz "vynasli" dualne skolstvo? lebo sa nekonkurencieschopne podniky po revolucii postupne rozpadli a o ucnov nebol zaujem, kam by ich asi tak vychovavali?
no a dnes sa kazdy citi byt v "hoch" spolocnosti a remeselne zrucnosti chybaju, a remeselnici tiez
lenze preco narobili montovne? lebo cast ludi na Slovensku nevie nic ine, nez montovat
a vyroby s vysokou pridanou hodnotou? starsia generacia na to objektivne nema, mladsia generacia si radsej vystuduje skoly, kde nemusi mysliet, kde nemusi robit, kde nemusi tvorit
no a ten zvysok to neutiahne
zahranicni oligarchovia su tu povazovany za huj, domaci oligarchovia za fuj a mopznost pracovat v zahranici, co bolo priam snom za socialzmu, sa teraz povazuje za predaj do otroctva
tak, tak, treba politika, ktory dekretom nariadi, ze treba platit kazdemu 2000 eur
natrha zo stromu penaznika
bohaty stat, chudobny stat
ten prepad z obdobia budovania socializmu nie je mozne zmazat za par rokov - a keby len socialzmu, ani za Rakusko-Uhorska nebolo slovensko vystavnou skrinou monarchie
ustavny sud prezidentovi povedal, co ma urobit v konkretnom pripade
Benatska komisia mu povedala, co by mal urobit v konkretnom pripade
nie je o com
nebudete na pana prezidenta zli...
on len chcel zrejme povedat, ze uz nebude ignorovat rozhodnutia domaceho ustavneho sudu ani medzinarodneho panelu pravnikov v podobe Benatskej komisie a ostentativne porusovat ustavu ako to robil predtym pri volbe predoslych sudcov
ale no tak, ani s Trumpom nie su USA lupici, ktori by si nechali to, co je u nich ulozene
Fico potvrdil, ze dialnica je hotova? :-D
zbino, ved to nie je hanba, ze si z vychodu
:-D
dubakdubak klame, ze radicovej vlada predala dialnicu
zbino hovori pravdu, ze "ved uz v roku 2010 to bolo dokoncene"
---
so zbinom bola vzdy sranda - a mimochodom, co auticka? a jak sa mate na vychode - zdravo, dobre?
slovenske profesionalne aj neprofesionalne media su financne podvyzivene a necakaj, ze pri obsahu, ktory ponukaju zadarmo, ti budu este aj panackovat
a ci tam bude ako ilustracna snimka priamo hrebenatka alebo nejake amorfne musle, je uplne jedno
to skor by pri spravodajskom clanku mohli byt fotky priamo z deja, ale vacsinou text predbieha obrazovu info a tak sa to zalepi nejakou ilustrackouz (nakoniec v clanku je aspon youtube)
Odporúčame