Nie je tým povedané vôbec nič, alebo len tvoja nevedomosť.
Samovoľne ti skysne len tepelne neupravené mlieko. Pasterizované a ešte viac trvanlivé mlieko má prevažnú časť mikroorganizmov vysokou teplotou zabitú a teda sa nemôžu ďalej množiť. Nakoľko hnilobné baktérie sú oddolnejšie, voľáke tam predsa zostanú a po čase sa opäť zaktivizujú. Preto ti trvanlivé mlieko môže jedine zhniť a pasterizované je na tom len o málo lepšie. Nie je to teda o mlieku, ale o mikroflóre v ňom. Stačí dať do takého, ešte neskazeného, mlieka hoci za lyžičku kvalitnej kyslej smotany, prípadne trochu kefíru, alebo inak ho zakvasiť a budeš sa čudovať. Akurát baktérie jogurtového, alebo acidofilného kvasenia potrebujú trochu vyššiu teplotu, okolo 35 st.C.

