Bez telesných zmyslov, môžeš zapliesť do myšej diery a tam čakať na spásu a neotravovať vzduch nezmyslani.
Bez telesných zmyslov, môžeš zapliesť do myšej diery a tam čakať na spásu a neotravovať vzduch nezmyslani.
Každý, kto chce tieto problémy naozaj riešiť nemôže len poukazovať na druhých, že sú pod vplyvom ľudí, ktorí ich nábožensky zneužívajú, keď sám verí v iné nepodložené nezmysly. Myslím si, že princípy evolúcie, ktorej je zástanca Dawkins predstavujú možné riešenie a to na základe vybudovania sekulárnej spoločnosti, kde žiadna ideológia, či náboženstvo nebude mať právo rozhodovať za druhých.
„Ak sa porušuje moje právo náboženskej slobody vyhráte“, neplatí u nás. Pre potreby náboženstva sa u nás začala zneužívať demokracia. Kresťanskí právnici zistili, že sa skôr doberú svojich požiadaviek zneužívaním princípov demokracie ako odvolávaním sa práva náboženskej slobody. Vedia, že by nepochodili, keby povedali: „Ak mi zabránite obmedzovať homouša, porušujete moje slobodné právo na predsudok“. Vyhrajú však, ak povedia: „To porušuje moje právo, ktoré mi dáva demokracia, že mám taký názor aký mám“.
Ako príklad uvediem referendum, ktoré sa konalo u nás v r.2015. Kde nenávisť prezentovali účastníci Aliancie za rodinu ako demokratické právo. Naši politici sa k referendu vyjadrili alibisticky a to v tom zmysle, že referendum je dôležitý nástroj demokracie, ktorým občania využijú svoje právo. Čo je zarážajúce na ich odpovediach je to, že ani jeden sa nevyjadril negatívne k obsahu. Buď sa vyjadrili pozitívne alebo kamuflovali priamu odpoveď, asi z obáv o stratu voličského hlasu.
Z textom blogu plne súhlasím.
Myslím si, že viera vychádza len z pocitov, ktoré nám boli dane výchovou. Zriecť sa takejto viery znamená zriecť sa svojich tradícií, zriecť sa nádeje, ktorá nám bola vekmi podsúvaná. Verím tomu, že ľudia naozaj cítia, že spoločnosť bez Boha môže len upadať, napriek tomu, že fakty o životnej úrovne, o všeobecnej vzdelanosti, o naplnení potrieb a ochrany zdravia človeka po oddelení náboženstva od štátu hovoria niečo iné. Avšak pocit nie je fakt, je to len pocit veriaceho, že stráca pevnú pôdu - vieru pod nohami.
Všetci sme veľmi zraniteľní, keď máme priznať, že naše nádeje boli falošné, že rytieri nádeje i keď sú vzorom pokory k Bohu - sú prakticky len podvodníci aj keď si to možno ani neuvedomujú.
Súhlasím s tým, že náboženské, či vojenské pakty nie sú cestou k mieru.
Čo však braní rozvoju Slovenska v rámci EU?
Myslím si, že z hľadiska zachovania mieru v Európe je lepšie jednotlivé štáty spájať menou, otvorenými hranicami ako ich rozdeľovať
Prečo sa zhoršili enviromentalne parametre až po 20 rokoch?
Pred 20 rokmi začalo SPP plynofikovať skoro každú obec na Slovensku zo zdrojov za tranzit. Dosiahla sa plošná plynofikovanosť obcí najvyššia v Európe. Po 5 rokoch SPP zatrhli tento spôsob znižovania prachových časti vo vzduchu tým, že oddelili tranzit plynu od materskej SPP. Postupne sa začali zvyšovať ceny plynu, čo spôsobilo, že spotreba plynu pre domácnosti a aj pre priemysel začali klesať na úkor iných zdrojov tepla. Teraz SPP nemá ani na údržbu stávajúcich zariadení, a už vôbec nato aby sa plynofikovali nové oblasti hlavne priemyslu.
Súhlasím z predchádzajúcim diskutérom, že treba konečne prestať dotovať Hornonitrianské bane, to čo sa tam doluje je už vhodné len pre elektrárnu Nováky (ktorá pre potrebu energie SR už predstavuje už len zvýšené náklady na zabránenie enviromentalnej katastrofy), . Toto uhlie totiž, nie že je len vysoko nekvalitné, ale obsahuje i vysoké percento nebezpečných toxických plynov a častic.
Parapsychológia nie je fyzická veda, tak ako napríklad matematika – podľa ktorej sa objavila funkčnosť a aj sa dali využiť prírodne zákony v prospech človeka.
Priniesla parapsychológia, či Biblia, ktorá jej výsledkom, nejaké hmatateľné využitie v prospech človeka? Nie, len akože potvrdzuje domnienky, ktoré sme chceli počuť, alebo ktoré sa dali predpokladať aj bez parapsychológie, to jest nič nezistí, čo už predtým nemohlo byť známe.
Celá parapsychológia je v tom: "Keď niekto verí v duchov, tak ich i uvidí".
Prečo by som mal uveriť tomu, čo je to fakt a pravda. Veriť môžem len tomu, čo nie je ešte dokázané. Čo je už naozaj fakt a pravda, tomu je veriť nezmyslom - z toho treba vychádzať.
Lenže Boh nie je dokázaný fakt, je to len domnienka! Táto domnienka, že existuje nejaká vyššia spravodlivosť je obyčajný výmysel, povýšený a uctievaní tými, ktorí nechcú, alebo nevedia, že človek môže sám chytiť spravodlivosť do vlastných rúk.
Len keby sme vedeli, ktoré sú to slová, keď nikdy nič nenapísal. V Biblie sú len také slová, ktoré potrebovali tí čo chceli vládnuť v mene neho.
Otázka je správna a aj odpoveď sa blíži k pravde, nie že i pekná ideológia sa dá zneužiť, ona je k tomu určená, pretože ňou sa cítia silnejší ako ostatní - máju za sebou Boha, veľkých svojho národa.... Fašizmus ako ideológiu väčšina ľudí vtedy neodsudzovala, pretože im dávala nádej, že im bude lepšie, že sú viac ako ostatní a nezaujímalo ich to, že tí ostatní budú musieť trpieť.
Je pravda, že náboženstvo je otvorenejšia ideológia ako fašizmus - nie je obyčajne závislá od rasy, od národa (okrem židovského - asi preto sa neznášali), ale i tak, ak určitá ideológia, či náboženstvo dáva priestor pre oprávnené výhody pre veriacich a potláča neveriacich a nič proti tomu vodcovia ideológie nerobia - je i celá ideológia nebezpečná a nemožno tvrdiť, že treba skúmať každého veriaceho jednotlivo.
I katolícka cirkev, ktorá sa zdá, že je zmierlivá voči neveriacim, dala prakticky za pravdu atentátnikom na franc. redaktorov, tým, že povedala, že príčina tejto udalosti bolo rúhanie sa voči Bohu.
"Takže pointa je v tom, že spravodlivosť existuje a v záhrobnom svete to nefunguje ako tu na zemi" - proste tam už vám nič nefunguje.
"Len náš Stvoriteľ vie prese ako náš ‘gén večnosti’ pracuje, preto nám sľubuje, že nie je potrebné byť vedcom a výskumníkom na získanie večného života, ale .." idiotom.
Vďaka čomu je možné, aby prežívali myšlienky o nadprirodzených bytostiach? Vďaka náboženstvu, ktorý domnienky prezentuje ako pravdu. Ako potom „rozlíšiť pravdu od falše“, keď vízie sa stavajú argumentom.
To súhlasím, že Biblia je hodnoverný zdroj bájok. Keď už ste boli v tom Britskom múzeu pozreli ste si tam hodnoverne dôkazy o vývoji života na Zemi - o Adamovi tam nič nemajú.
Problémom Biblie nie je v tom, že by osoby, či mestá v nej uvádzané nikdy neexistovali, ale v tom, že sa im v tejto knihe pôvod pamätihodnosti opisuje príbehmi, ktoré sa nestali. I keď je podozrenie, že hlavní hrdinovia sú vymyslení, pretože sa o ich živote zmieňuje len Biblia. Iba rímsky učenec Jozefus a historik Tacitus, ktorí sa zmienili živote Ježiša. Avšak aj títo dvaja autori sa narodili až po Ježišovej údajnej srmti.
Názorným príkladom je i Starý zákon a rozprávanie o dobytí a zničení kanaánskeho mesta Aj, ktoré poslúžilo na vysvetlenie vzniku veľkého nahromadenia sutín ležiacich neďaleko Jericha. „Jozua vypálil Aj a urobil z neho večné zbúranisko — pustatinou je dodnes.“ píše Joz 8, 28. Toto zbúranisko pritom vzniklo takmer tisíc rokov predtým, než máme doložených Izraelitov, okolo roku 2200 pred n. l. Ale aj opevnenie samotného Jericha podľa rádiouhlíkového datovania zaniklo niekedy koncom 17. alebo začiatkom 16. storočia pred n. l. Jozue by tu teda mohol medzi rokmi 1500 a 1200 pred n. l. trúbiť buď neobývaným ruinám, alebo pavúkom. Vyzerá to, že tento príbeh o páde Jericha bol celkom vymyslený. Takému to používaniu historických príbehov hovoríme etiologické mýty.
Podľa biblickej knihy nesúcej jeho meno Jozue porazil 31 kráľov (Joz 12, 9-24) a dobyl mnohé mestá či regióny a to preto, „lebo Hospodin, Boh Izraela, bojoval za Izrael. Dôkazy o dobytí Kanaánu Izraelitmi v takej podobe, ako ho podáva Biblia teda nemáme. Chýbajú tiež doklady historickej existencie hlavného hrdinu vojenského ťaženia – Jozueho. Tieto literárne príbehy sú pripisované ucelenej škole autorov či redaktorov/editorov, ktorí žili v siedmom alebo šiestom storočí pred n. l.
Izraeiliti neboli prišelcami do cudzej krajiny obývanej Kanaáncami, ale vlastne samotnými Kanaáncami. Presnejšie, vyvinuli sa z nich. Naznačuje to kontinuita vo vývoji materiálnej kultúry, keramiky, jazyka (hebrejčina vznikla ako kanaánsky dialekt), náboženstva (náboženstvo raných Izraelitov sa výrazne nelíšilo od kanaánskeho), aj kontinuita osídlenia. Nemáme žiadne dôkazy o realite hromadného odchodu z Egypta, či akejkoľvek masívnej migrácii do Kanaánu.
To dokladá okrem iného tzv. stéla faraóna Merenptaha z roku 1204 pred n.l., na ktorej sa chváli víťazstvom nad kmeňmi a mestskými štátmi Kanaánu. Ide o najstaršiu dochovanú písomnú zmienku o Izraelitoch, ktorá zároveň dokladá ich prítomnosť v Kanaáne, nie však ako úspešných dobyvateľov, ale ako egyptských vazalov. Egypťania totiž v 16. až 13. storočí pred n.l. ovládali územie dnešnej Palestíny.
Odporúčame